Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

Britský parlament neschválil návrh zabrániť brexitu bez dohody

Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu v Londýne 29. januára 2019. Foto: TASR/AP

Dolná snemovňa následne neschválila ani návrh lídra frakcie Škótskej národnej strany (SNP) Iana Blackforda, aby vláda odložila brexit a vylúčila odchod Británie z EÚ bez dohody.

Londýn 29. januára (TASR) - Dolná snemovňa britského parlamentu neschválila v utorok večer pozmeňujúci návrh lídra opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna, ktorý by nariadil vláde, aby zvážila a hlasovala o možnostiach, ktoré by zabránili Británii opustiť Európsku úniu bez dohody. Išlo o prvé z hlasovaní o siedmich návrhoch o ďalšom postupe v procese brexitu, informovala televízna stanica Sky News. Poslanci návrh odmietli pomerom hlasov 327 ku 296.

Dolná snemovňa následne neschválila ani návrh lídra frakcie Škótskej národnej strany (SNP) Iana Blackforda, aby vláda odložila brexit a vylúčila odchod Británie z EÚ bez dohody. Za návrh hlasovalo 39 poslancov a proti 327.

Premiérka Theresa Mayová žiada poslancov, aby jej dali mandát na opätovné otvorenie dohody o brexite a zmenu tzv. írskej poistky. Brusel však opätovné prerokovanie dohody o vystúpení Británie z Európskej únie odmieta.

Britská premiérka predtým v rozprave vyzvala poslancov, aby ju podporili v jej snahe o "právne záväznú" zmenu írskej poistky, ktorú by mali nahradiť nešpecifikované "alternatívne opatrenia". Podľa nej je jasné, že "táto snemovňa chce zmeny v írskej poistke" a ona sa chce "vrátiť do Bruselu s čo najjasnejším mandátom". Dúfa, že sa jej podarí dosiahnuť tieto zmeny a do parlamentu sa vráti s upravenou dohodou, kde ju už poslanci 15. januára zamietli.

Spojené kráľovstvo by na základe írskej poistky malo zostať v colnej únii s EÚ na neurčité obdobie, ak sa nenájde iný spôsob, ako sa vyhnúť obnoveniu "tvrdej hranice" medzi britským Severným Írskom a nezávislou Írskou republikou, ktorá aj po brexite zostane členskou krajinou EÚ.