Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Parlamentné výbory V4 podporili jednotu EÚ a NATO

Na archívnej foto v pozadí vlajky krajín Vyšehradskeh štvorky (V4). Foto: TASR - Martin Baumann

Okrem otázok týkajúcich sa strategickej a dlhodobej spolupráce podľa slov Kósu reagovali delegácie Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska aj na aktuálne otázky.

Budapešť 28. januára (TASR) - Delegáti parlamentných výborov pre obranu a vnútro krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorí v piatok rokovali vo východomaďarskom Debrecíne, podporili jednotu Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Podľa agentúry MTI to povedal predseda maďarského parlamentného výboru Lajos Kósa.

Maďarský politik pripomenul, že na schôdzku, ktorá bola neverejná, pozvali ako pozorovateľa aj delegáciu Slovinska.

Okrem otázok týkajúcich sa strategickej a dlhodobej spolupráce podľa slov Kósu reagovali delegácie Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska aj na aktuálne otázky, medzi nimi o situácii na Ukrajine a o napätí spôsobenom pohybom ruských vojsk okolo Ukrajiny.

Delegácie v spoločnom vyhlásení zaujali postoj k plánom migračného a utečeneckého paktu Únie, ako aj k spolupráci krajín vyšehradského zoskupenia v oblasti obrany, píše MTI.

Predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa ocenil, že aj napriek tomu, že delegácie do Debrecína prišli z rozdielneho politického prostredia, sa im podarilo úspešne rokovať a dohodnúť v zásadných otázkach.

Podľa podpredsedu výboru pre obranu českej Poslaneckej snemovne Pavel Ružička v súvislosti s problematikou migrácie podotkol, že všetci sú pripravení pomáhať chrániť vonkajšie hranice Európy. Podľa jeho slov českí policajti pomáhali maďarským policajtom v ochrane južných hraníc Maďarska a sú pripravení ísť aj na poľsko-bieloruské hranice pomôcť poľským kolegom.

Predseda výboru poľského Sejmu pre obranu Michal Jach vyzdvihol, že spoločné vyhlásenie účastníkov sa týka všetkých hrozieb, ktorým čelí celá Európa, predovšetkým však stredoeurópsky región. Wieslaw Szczepanski, predseda výboru Sejmu pre administratívne a vnútorné záležitosti poznamenal, že hranice Poľska, Slovenska a Maďarska sú aj vonkajšími hranicami EÚ, pričom podobné problémy, aké sú na hraniciach Poľska s Bieloruskom, môžu vzniknúť aj na ukrajinských hraniciach. Podľa predsedu výboru poľského Senátu pre obranu Jaroslawa Rusieckého sú dôležité diplomatické aktivity parlamentov.

V Slovinsku sú priaznivci a spojenci V4, ktorí urobia všetko pre to, aby prehĺbili spoluprácu svojej krajiny s vyšehradským zoskupením, povedal predseda výboru pre vnútro, verejnú správu a miestne samosprávy slovinského parlamentu Branko Grims.