Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Zahraničie

Pašinjan: Arménsko opustí vojenskú alianciu OZKB vedenú Ruskom

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Obvinil členov vojenskej aliancie Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) zo spolčenia sa proti jeho krajine s Azerbajdžanom.

Jerevan 13. júna (TASR) - Arménsky premiér Nikola Pašinjan v stredu vyhlásil, že krajina opustí bezpečnostný blok pod vedením Ruska. Zároveň obvinil členov vojenskej aliancie Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) zo spolčenia sa proti jeho krajine s Azerbajdžanom. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

Arménsko už vo februári pozastavilo svoje členstvo v OZKB, čo premiér odôvodnil tým, že aliancia Arménsko sklamala. V marci Pašinjan uviedol, že jeho krajina opustí OZKB, ak sa bezpečnostný blok nezaviaže, že bude uspokojivo podporovať bezpečnosť Arménska.

"Odídeme. Rozhodneme sa, kedy vystúpime… Nebojte sa, nevrátime sa," povedal v stredu Pašinjan.

OZKB uviedla, že čaká, kým Jerevan objasní svoj postoj.

Vzťahy medzi Arménskom a Ruskom sa zhoršili vlani v septembri, keď ruské mierové jednotky nezasiahli pri bleskovej ofenzíve Azerbajdžanu proti etnickým Arménom v Náhornom Karabachu. Baku po nej získalo kontrolu nad arménskou enklávou na svojom území, čo spôsobilo masový odchod arménskeho obyvateľstva.

Pašinjan odvtedy niekoľkokrát vyjadril rozčarovanie nad OZKB a Ruskom. Domnieval sa, že Arménsko sa už nemôže spoliehať na ruské bezpečnostné záruky.

Taktiež obvinil najmenej dvoch nemenovaných členov vojenskej aliancie zo zjavného spolčenia s Azerbajdžanom v súvislosti so 44-dňovou vojnou medzi Azerbajdžanom a Arménskom v roku 2020. Niektorých ruských zamestnancov umiestnených v Arménsku požiadal, aby opustili krajinu.

"Ukázalo sa, že členovia aliancie si neplnia svoje zmluvné záväzky, ale že s Azerbajdžanom plánovali vojnu proti nám," citovala Pašinjana v stredu arménska tlačová agentúra Armenpress.

Ruské mierové jednotky nasadené v Arménsku sa v stredu úplne stiahli. Arménsky premiér v stredu tiež vyhlásil, že mierová dohoda s Azerbajdžanom je blízko k podpisu.