Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Pavel: Boj Palacha proti akceptovaniu lží je stále aktuálny

Na snímke český premiér Petr Fiala počas pietneho aktu uctenia si pamiatky študenta Jana Palacha, ktorý sa na protest proti rezignácii ľudí na vývoj v spoločnosti pred 56 rokmi zapálil pred budovou Národného múzea v Prahe. Za ním protestujúci pripomínali obete v Pásme Gazy. Praha, 16. januára 2025. Foto: TASR - Barbora Vizváryová

V hornej časti Václavského námestia sa 16. januára 1969 dvadsaťročný Palach polial benzínom a zapálil.

Praha, 16. januára (TASR) - Protest Jana Palacha, ktorý sa pred 56 rokmi zapálil pred budovou Národného múzea v Prahe, aby prebudil spoločnosť z letargie, je podľa českého prezidenta Petra Pavla najvyššou možnou obetou jednotlivca za ideály, ktorým verí. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X. K pamätníku pred múzeom si Palachovu pamiatku prišli uctiť viacerí politici, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Jeho boj proti okupácii štátu a akceptovaniu lží vo verejnom priestore je v dnešnej dobe, bohužiaľ, stále aktuálny. Spomínajme preto nielen na jeho smrť, ale tiež na hodnoty, za ktoré v prospech slobody nášho štátu obetoval svoj mladý život," uviedol Pavel. Dodal, že spoločnosť by mala viac robiť pre to, aby už nikto necítil potrebu takto zúfalým činom prebúdzať národ zo sebazničujúcej letargie.

Podľa českého premiéra Petra Fialu Palach svojím činom aj dnes ukazuje, že je potrebné bojovať za slobodu a že ľahostajnosť umožňuje, aby o ňu ľudia prišli. Dodal, že jeho čin by mal byť mementom. "Nebuďme ľahostajní, pozerajme sa na to, čo sa deje u nás a okolo nás a každý deň bojujme svojou aktivitou za to, aby sme boli slobodní a mohli žiť v dobrej spoločnosti," povedal pred Národným múzeom český premiér.

Na snímke Ján Palach.
Foto: TASR


K Pamätníku Jana Palacha a Jana Zajíca položili kvety a zapálili sviečky aj poslanci a senátori. Predseda Senátu Miloš Vystrčil uviedol, že život v neslobode vedie k bezútešnosti. "Taký život nie je plnohodnotný a v niektorých prípadoch vedie dokonca k tomu, že niekto pre to, aby sa to zmenilo, ten svoj život obetuje. Taký bol Jan Palach a ďalší," podotkol.

Nutnosť dokázať sa ozvať a nemlčať, keď sa deje bezprávie je odkazom Palachovho činu podľa šéfky Poslaneckej snemovne Markéty Pekarovej Adamovej. "Vždy je nutné si pripomínať, čo viedlo k tomu, že žijeme v slobode a demokracii, lebo ony nie sú samozrejmé ani pre mnoho ľudí na celom svete v súčasnej dobe v 21. storočí," dodala.

V hornej časti Václavského námestia sa 16. januára 1969 dvadsaťročný Palach polial benzínom a zapálil. Okoloidúci plamene uhasili kabátmi a sanitka ho previezla do nemocnice. O tri dni neskôr zomrel na následky ťažkých popálenín. Palachov čin mal mimoriadny ohlas nielen vo vtedajšom Československu, ale aj v zahraničí. K podobnému kroku sa krátko potom odhodlali aj ďalší, napríklad Jan Zajíc, Josef Hlavatý, Evžen Plocek či Michal Lefčík v Košiciach.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.