Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Zahraničie

Pavel zatelefonuje Zelenskému, chce ísť na Ukrajinu spolu s Čaputovou

Kandidát na českého prezidenta Petr Pavel odpovedá na otázky novinárov na tlačovej konferencii vo volebnej centrále v Prahe po uzatvorení volebných miestností v 1. kole prezidentských volieb v Českej republike v sobotu 14. januára 2023. Prvé kolo sa uskutočnilo v dvoch dňoch, v piatok a sobotu. O post prezidenta Českej republiky sa uchádza osem kandidátov Karel Diviš, Danuše Nerudová a Petr Pavel sú trojicou občianskych kandidátov, ktorým sa podarilo vyzbierať viac než 50.000 podpisov občanov. Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Tomáš Zima sú politickými kandidátmi, ktorých podporili poslanci či senátori. Ak žiaden kandidát nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu z celkového počtu platných hlasov, 27. a 28. januára sa uskutoční druhé kolo volieb. Foto: FOTO TASR/AP

Čaputová túto myšlienku podľa neho uvítala.

Praha 28. januára (TASR) - Novozvolený český prezident Petr Pavel v nedeľu zatelefonuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Navrhne mu, že by na Ukrajinu vycestoval spoločne so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, píše TASR na základe informácií televízie ČT24.

Čaputová, ktorá po Pavlovom volebnom víťazstve prišla v sobotu popoludní do jeho volebného štábu, túto myšlienku podľa neho uvítala.

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v ČR so ziskom 58,32 percenta hlasov. Porazeného kandidáta Andreja Babiša, expremiéra ČR a predsedu hnutia ANO, podporilo 41,67 percenta voličov. Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb dosiahla 70,25 percenta.

Mandát súčasného prezidenta Miloša Zemana končí 8. marca, následne by mal byť inaugurovaný nový prezident Petr Pavel.