Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. jún 2023Meniny má Margaréta
< sekcia Zahraničie

Pavlovi blahoželalo Maďarsko, Nemecko, Rakúsko a USA

Na snímke kandidát na českého prezidenta, bývalý náčelník generálneho štábu Petr Pavel s manželkou Evou počas tlačovej konferencie po ohlásení predbežných neoficiálnych výsledkov 2. kola českých prezidentských volieb vo svojom volebnom štábe v Prahe 28. januára 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Von der Leyenová ocenila Pavlov pozitívny prístup k európskym hodnotám.

Viedeň/Praha 28. januára (TASR) - Novozvolenému českému prezidentovi Petrovi Pavlovi v sobotu zablahoželala k zvoleniu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, rakúsky prezident Alexander van der Bellen, maďarská prezidentka Katalin Nováková či americké veľvyslanectvo v Prahe. Informuje o tom TASR.

Von der Leyenová ocenila Pavlov pozitívny prístup k európskym hodnotám. "Vaše skúsenosti v oblasti bezpečnosti, obrany a zahraničných vzťahov budú dôležité pri zachovávaní a posilňovaní európskej jednoty pri podpore Ukrajiny," napísala von der Leyenová na Twitteri.

Na spoluprácu sa podľa vlastných slov teší aj maďarská prezidentka Nováková, ktorá tiež na Twitteri zablahoželala Českej republike ako "partnerovi vo V4" k zvoleniu nového prezidenta.

Nemecký veľvyslanec v Prahe Andreas Künne napísal v reakcii na české prezidentské voľby v sobotu niekoľko tvítov a v mene prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera novozvolenej českej hlave štátu zablahoželal. Poznamenal, že Pavel zakrátko nastúpi do úradu v nepokojných časoch, pričom však zdôraznil, že vzťahy Česka a Nemecka sú "oporou stability" v strednej Európe.

Rakúsky prezident sa podľa vlastných slov teší na spoluprácu s Pavlom. "Želám vám veľa úspechov pri vykonávaní tejto zodpovednej úlohy, ktorú vám vaši spoluobčania zverili, a teším sa na úzku partnerskú a susedskú spoluprácu v EÚ," napísal van der Bellen na Twitteri.

Americké veľvyslanectvo v Prahe napísalo na tej istej sociálnej sieti blahoželanie v podobnom duchu: "Gratulujeme Českej republike k zvoleniu Petra Pavla za nového prezidenta. Tešíme se na úzku spoluprácu s generálom Pavlom a na ďalšie posilňovanie vzťahov medzi USA a Českou republikou. Sme priatelia, partneri a spojenci." Pridalo k tomu emotikon svalovca.