Quantcast
< sekcia Zahraničie

Peking uvoľní zdravotné opatrenia po 14 dňoch bez prípadov nákazy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

K nedeľňajšiemu ránu tam hlásili 17 potvrdených prípadov, 23 infikovaných bez príznakov a 269 sledovaných osôb.

Peking 19. júla (TASR) - Úrady v čínskej metropole Peking zmiernia v pondelok opatrenia zavedené v rámci boja proti novému koronavírusu po tom, ako v meste zaznamenali 14 dní po sebe bez nového prípadu nákazy. Informovali o tom v nedeľu štátne médiá, napísala agentúra DPA.

Pekinské úrady uviedli, že úspešne zastavili šírenie ochorenia v druhom ohnisku, ktoré sa objavilo v meste v polovici júna, uviedla štátna tlačová agentúra Sinchua. Toto ohnisko bolo spojené s veľkoobchodnou tržnicou a potvrdili v ňom 335 prípadov infekcie.

V Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na východe Číny však medzitým úrady vyhlásili "vojnový stav", aby potlačili tamojší náhly nárast prípadov nákazy. K nedeľňajšiemu ránu tam hlásili 17 potvrdených prípadov, 23 infikovaných bez príznakov a 269 sledovaných osôb.

Menší nárast v Sin-ťiangu zaevidovali v polovici týždňa a vo štvrtok úrady uzavreli oblastnú metropolu Urumči, ktorá má 3,5 milióna obyvateľov. Zastavili tam lety, ako aj prevádzku metra a ďalšej železničnej dopravy. Zakázané sú tam medzičasom aj verejné zhromaždenia, vyplýva z oznámení oblastnej vlády zverejnených na sociálnych sieťach.

Čína, kde sa nový koronavírus koncom minulého roka po prvý raz objavil v meste Wu-chan, dostala podľa oficiálnych údajov šírenie ochorenia COVID-19 vďaka prísnym opatreniam z veľkej časti pod kontrolu. Desiatky miliónov ľudí boli vo faktickej karanténe niekoľko mesiacov, kým obmedzenia pohybu nezačali v apríli uvoľňovať.

Za sobotu čínska Národná zdravotnícka komisia hlásila len 252 aktívnych prípadov nákazy v celej krajine. Čína od začiatku pandémie potvrdila 85.857 infikovaných a 4562 úmrtí.