Quantcast
< sekcia Zahraničie

Čína varuje pred silným znečistením ovzdušia počas ZOH

Ženy s ochrannými rúškami sa fotia pred dekoráciou na zimné olympijské hry a zimné paralympijské hry na Námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men) v Pekingu 22. januára 2022. Foto: TASR/AP

Podľa štátnych údajov zverejnených tento mesiac je kvalita ovzdušia aj napriek dramatickým zlepšeniam v posledných rokoch ešte stále hlboko pod normami Svetovej zdravotníckej organizácie.

Peking 24. januára (TASR) - Peking v pondelok varoval pred pravdepodobným silným znečistením ovzdušia počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier (ZOH) v čínskej metropole. Úrady preto spustili núdzový plán, pomocou ktorého sa má zabezpečiť, aby hry nenarušil smog. Informovala o tom agentúra AFP.

"Zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu sa konajú na severe Číny koncom zimy a začiatkom jari, keď sú mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky," uviedol na tlačovej konferencii hovorca čínskeho ministerstva životného prostredia Liou Jou-pin.

Dodal, že všetky lokality konania ZOH aktivujú "núdzové plány". Medzi nariadenia patrí zníženie výroby v znečisťujúcich spoločnostiach s relatívne malým ekonomickým vplyvom v hostiteľských mestách Peking a Čang-ťia-kchou.

Čínske hlavné mesto po zvolení za hostiteľské mesto hier v roku 2015 vyhlásilo "znečisteniu vojnu". Peking v snahe zbaviť sa statusu jedného z najviac znečistených miest na svete zatvoril desiatky uhoľných elektrární a premiestnil odvetvie ťažkého priemyslu.

Smog v metropole Peking, foto z archívu.
Foto: TASR/AP


Podľa štátnych údajov zverejnených tento mesiac je však kvalita ovzdušia aj napriek dramatickým zlepšeniam v posledných rokoch ešte stále hlboko pod normami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Koncentrácia jemných častíc (PM2,5) v pekinskom ovzduší vlani klesla na 33 mikrogramov na kubický meter vzduchu. Tieto častice môžu preniknúť do pľúc a vyvolať respiračné ochorenia.

Podľa pekinského úradu pre životné prostredie bolo toto číslo o tretinu nižšie v porovnaní s úrovňou v roku 2013, keď malo hlavné mesto ČĽR jednu z najhorších úrovní kvality ovzdušia na svete. Stále je to však šesťkrát viac, než je hodnota odporúčaná organizáciou WHO.

IQAir, švajčiarska organizácia, ktorá poskytuje informácie o stave ovzdušia vo svete, uviedla, že v roku 2020 sa 42 zo 100 miest s najviac znečistením ovzduší nachádzalo v Číne. Peking medzi ne však nepatril.

V pondelok mal index kvality ovzdušia v Pekingu podľa IQAir hodnotu 218, čo je klasifikované ako "veľmi nezdravé" územie.