< sekcia Zahraničie

Pellegrini v Budapešti prevzal od Orbána predsedníctvo vo V4

Na snímke zľava český predseda vlády Andrej Babiš, rakúsky kancelár Sebastian Kurz, maďarský premiér Viktor Orbán, slovenský predseda vlády Peter Pellegrini a poľský premiér Mateusz Morawiecki počas tlačovej konferencie na rokovaní premiérov krajín Vyšehradskej štvorky a Rakúska v Budapešti 21. júna 2018 Foto: TASR/MTI

Slovensko sa predsedníctva ujme 1. júla, predsedať tomuto zoskupeniu bude piatykrát.

Budapešť 21. júna (TASR) - Predseda vlády SR Peter Pellegrini vo štvrtok v Budapešti oficiálne prevzal od maďarského premiéra Viktora Orbána rotujúce ročné predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4).

Slovensko sa predsedníctva ujme 1. júla, predsedať tomuto zoskupeniu bude piatykrát.

Pellegrini na spoločnej tlačovej konferencii s Orbánom povedal, že mottom slovenského predsedníctva bude "Dynamický Vyšehrad pre Európu", pričom program je postavený na troch hlavných prioritách. Sú nimi silná Európa, bezpečné prostredie a inteligentné riešenia.

Cieľom slovenského predsedníctva je priniesť konkrétne výsledky na prospech občanov krajín V4, zdôraznil slovenský premiér, ktorý vyzdvihol, že maďarskému predsedníctvu sa podarilo aktívne a úspešne presadzovať mnohé projekty, medzi nimi aj inovatívne projekty a startupy pochádzajúce z krajín V4.

"Vyšehrad sa Európe nikdy neotočil chrbtom. V každej oblasti sme sa správali zodpovedne a cítili sme svoj príspevok k riešeniu problémov. A aj pri migrácii sme prijali konkrétne kroky, ako napríklad značný príspevok práve krajín V4 do zvereneckého fondu pre Afriku, ktorý bol dohodnutý práve počas maďarského predsedníctva," konštatoval Pellegrini.

Slovensko chce podľa jeho slov nadviazať od 1. júla na tieto aktivity.

"Najúspešnejšou krajinou európskeho kontinentu za uplynulé desaťročie je Slovensko. My potrebujeme, aby nás viedla úspešná krajina," komentoval Orbán prevzatie predsedníctva vo V4 Slovenskom.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach