Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. jún 2023Meniny má Róbert
< sekcia Zahraničie

Pentagón vydal selfie amerického pilota pri lete nad čínskym balónom

Na snímke, ktorú americké ministerstvo obrany vydalo v stredu 23. februára 2023, pilot v kokpite prieskumného lietadla Lockheed U-2 sa pozerá na podozrivý čínsky balón, ktorý sa vznáša nad územím Spojených štátov 3. februára 2023. Foto: TASR/AP

Záber vznikol 3. februára - deň predtým, ako americký prezident Joe Biden nariadil zostrelenie čínskeho balóna.

Washington 23. februára (TASR) - Americké ministerstvo obrany v stredu zverejnilo selfie pilota z kokpitu prieskumného lietadla Lockheed U-2 pri prelete nad čínskym balónom vo vzdušnom priestore USA. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Záber vznikol 3. februára - deň predtým, ako americký prezident Joe Biden nariadil zostrelenie čínskeho balóna, ktorý bol podľa Washingtonu špionážny, nad Atlantickým oceánom. Fotografia zachytáva pilota pozorujúceho veľký biely balón nesúci solárne panely nad strednou časťou USA.

Americká spravodajská televízia CNN ešte pred zverejnením zmienenej fotografie napísala, že vie o existencii daného záberu a aj o jeho veľkej popularite medzi predstaviteľmi Severoamerického veliteľstva protivzdušnej obrany (NORAD) a Pentagónu.

O pohybe balóna nad Spojenými štátmi informoval začiatkom februára americký rezort obrany. Podľa USA išlo o výškový špionážny balón patriaci Číne, ktorý zhromažďuje informácie o citlivých lokalitách v USA. Spozorovali ho napríklad aj nad americkým štátom Montana, kde sa nachádza jedna z troch základní v USA, kde sú umiestnené strategické rakety.

Pohyboval sa aj nad americkými štátmi Missouri a Severná Karolína. Balón letel vo výške okolo 18.000 kilometrov.

Čína podľa Washingtonu vyslala takéto balóny nad mnohé krajiny po celom svete ako súčasť špionážnych aktivít zameraných na USA a ich spojencov. Peking tvrdí, že to bol zatúlaný civilný balón používaný na meteorologické účely.

Daný incident značne zvýšil napätie medzi Čínou a USA, minister zahraničných vecí USA Antony Blinken dokonca odložil plánovanú návštevu Číny, ktorá sa mala uskutočniť 5.–6. februára.