Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. apríl 2024Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Pentagón:Izrael zabil od októbra vyše 25.000 palestínskych žien a detí

V utorok 27. februára 2024 v Rafahu v pásme Gazy vidno stanový tábor, v ktorom žijú Palestínčania vysídlení v dôsledku izraelskej ofenzívy. Foto: TASR/AP

Vyjadrenie Austina prichádza v čase, keď Washington nalieha na prímerie a zníženie počtu civilných obetí v Gaze.

Washington 29. februára (TASR) – Izrael od útoku militantnej skupiny Hamas zo 7. októbra minulého roka zabil viac ako 25.000 palestínskych žien a detí. Uviedol to vo štvrtok americký minister obrany Lloyd Austin. Pentagón však neskôr objasnil, že sa zmieňoval o celkovom počte obetí na základe údajov od ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy, kontrolovanom Hamasom. Informuje o tom TASR podľa agentúry AFP.

"Je to viac ako 25.000," povedal Austin kongresmanom po otázke o počte zabitých žien a detí. Dostal ju počas výpovede pred výborom Snemovne reprezentantov USA pre ozbrojené sily.

Hamas vlani v októbri pri bezprecedentnom útoku na Izrael zabil okolo 1160 ľudí. Izrael reagoval ofenzívou v Pásme Gazy, ktorá si podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva kontrolovaného Hamasom vyžiadala do tohto štvrtka vyše 30.000 mŕtvych.

Spojené štáty poskytujú svojmu spojencovi Izraelu rozsiahlu podporu, v poslednom čase však Washington nalieha na prímerie a zníženie počtu civilných obetí v Gaze.

Po vyjadreniach Austina hovorkyňa jeho ministerstva obrany Sabrina Singhová spresnila, že minister "uviedol odhad Hamasom kontrolovaného ministerstva zdravotníctva, že v Gaze bolo zabitých celkovo viac ako 25.000 Palestínčanov". Doplnila, že počty obetí v Gaze nemôžu nezávisle overiť.

Gazské ministerstvo zdravotníctva uvádzalo počet viac ako 25.000 zabitých 21. januára, konštatuje AFP.