Quantcast
< sekcia Zahraničie

Peru vyhlásilo stav environmentálnej núdze; ropa znečistila 21 pláží

Na snímke cyklista ukazuje ruky špinavé od ropy na pláži Cavero v peruánskom okrese Ventanilla, ktorú znečistil únik ropných látok v utorok 18. januára 2022. Foto: TASR/AP

Na znečistené pláže majú zatiaľ obyvatelia Peru zakázaný vstup, a to z dôvodu zdravotného rizika.

Lima 21. januára (TASR) - Peru vyhlásilo vo štvrtok stav tzv. environmentálnej núdze. Stalo sa tak po tom, ako táto juhoamerická krajina oznámila, že ropnými látkami, ku ktorých úniku došlo v dôsledku vĺn cunami vyvolaných sopečnou erupciou v súostroví Tonga, bolo znečistených 21 jej pláži. Informovala o tom agentúra AP.

Peruánsky prezident Pedro Castillo uviedol, že bude zriadená komisia, ktorá navrhne, akými spôsobmi je možné túto krízovú situáciu riešiť v súlade s environmentálnou politikou tamojšej vlády.

Premiérka Mirtha Vásquezová informovala, že španielska ropná spoločnosť Repsol prisľúbila, že vypracuje plán čistenia pláží, do ktorého zapojí aj miestnych rybárov, a postihnutým rodinám poskytne potravinovú pomoc. Vásquezová tiež uviedla, že Peruánskej republike by mal s riešením krízy pomôcť aj tím odborníkov z Organizácie Spojených národov.

Na 21 znečistených pláží majú zatiaľ obyvatelia Peru zakázaný vstup, a to z dôvodu zdravotného rizika.

Na snímke pracovníci čistia pláž Cavero v peruánskom okrese Ventanilla, ktorú znečistil únik ropných látok v utorok 18. januára 2022.
Foto: TASR/AP


Rafinéria La Pampilla, ktorá je súčasťou španielskej spoločnosti Repsol, pred niekoľkými dňami priznala, že uplynulú sobotu došlo k "úniku" ropy pri pobreží okresov Callao a Ventanilla neďaleko Limy, a to v dôsledku silných vĺn spôsobených erupciou sopky na druhej strane Tichého oceánu. K úniku ropy došlo počas jej vykládky z cisterny.

AP píše, že do oceánu sa vylialo 6000 barelov (9540 hektolitrov) ropy. Agentúra tiež dodáva, že environmentálni aktivisti nachádzali v uplynulých dňoch uhynuté alebo ropou znečistené morské vtáky.

Voda znečistená od ropných látok na pláži Cavero v peruánskom okrese Ventanilla 17. januára 2022.
Foto: TASR/AP


Spoločnosť Repsol zase tvrdí, že peruánske úrady nevydali varovanie pred cunami, a že jej pracovníci tak pokračovali vo vykladaní ropy z cisterny.

Cunami si v Peru vyžiadalo aj dve obete na životoch. V "nezvyčajne vysokých" vlnách sa tam na pláži na severe krajiny v sobotu utopili dve ženy.