Quantcast
< sekcia Zahraničie

Peskov o cieli ruskej operácie: Prinajmenšom treba oslobodiť celú DĽR

Leonid Bondarenko stojí pri polámanom strome v záhrade svojho zničeného domu po ruskom útoku v meste Sloviansk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v utorok 27. septembra 2022. Foto: TASR/AP

Túto odštiepeneckú entitu podporuje Rusko v boji proti Ukrajine od roku 2014.

Moskva 28. septembra (TASR) - Kremeľ v stredu vyhlásil, že tzv. špeciálna vojenská operácia na Ukrajine musí pokračovať minimálne dovtedy, kým nebude dobyté celé územie Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Ako informovala agentúra Reuters, v rozhovore s novinármi to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Samozvaná Donecká ľudová republika (DĽR) ovláda iba časť územia, na ktoré si robí nárok. "Preto treba prinajmenšom oslobodiť celé územie DĽR," Povedal Peskov.

Túto odštiepeneckú entitu podporuje Rusko v boji proti Ukrajine od roku 2014. Aj inváziu na Ukrajine Moskva zdôvodňuje snahou chrániť ruskojazyčných obyvateľov Donbasu pred "genocídou" zo strany Kyjeva. Ukrajina aj západné krajiny to považujú za zámienku, aby Moskva mohla zabrať územie iného štátu v imperiálnom štýle.

Hoci Rusko a jeho separatistickí spojenci ovládajú takmer celú Luhanskú oblasť, ktorá tvorí druhú polovicu Donbasu, v Doneckej oblasti ovládajú len asi 60 percent územia, vysvetlil Reuters.

Moskvou podporované entity v Doneckej a Luhanskej oblasti spolu s ďalšími dvoma Ruskom okupovanými regiónmi na juhu Ukrajiny - Záporožskou a Chersonskou oblasťou - prejavili želanie a cieľ stať súčasťou Ruska. Na ich území sa v utorok skončili referendá o pripojení k Ruskej federácii, ktoré Kyjev i Západ označili za fiktívne a nelegitímne.