Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

Pfizer bude vyrábať vakcíny proti COVID-19 aj v Juhoafrickej republike

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prenos technológií, výstavba a inštalácia zariadení sa začne okamžite.

Frankfurt 21. júla (TASR) - Konzorcium BioNTech/Pfizer v stredu oznámilo, že od roku 2022 bude svoju vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyrábať aj v Juhoafrickej republike (JAR), informovala agentúra AFP. Takto vyrobené vakcíny budú určené pre africké krajiny.

Spoločnosti (BioNTech a Pfizer) sa dohodli na spolupráci so spoločnosťou The Biovac Institute v Kapskom Meste, uvádza nemecká spoločnosť BioNTech v tlačovej správe. Takto vyrobené vakcíny majú byť rozvezené do krajín Africkej únie (AÚ).

Prenos technológií, výstavba a inštalácia zariadení sa začne okamžite. BioNTech a Pfizer očakávajú, že zariadenie v Kapskom Meste bude do dodávateľského reťazca pre vakcíny zaradené koncom roka 2021.

Biovac dostane suroviny zo zariadení v Európe a s výrobou hotových dávok vakcíny začne v roku 2022. Po dosiahnutí plnej výrobnej kapacity bude produkovať viac ako 100 miliónov dávok ročne určených pre 55 členských krajín AU.

"Naším cieľom je umožniť ľuďom na všetkých kontinentoch vyrábať a distribuovať našu vakcínu a takisto zaistiť kvalitu výrobného procesu a jednotlivých dávok," povedal šéf spoločnosti BioNTech Ugur Sahin.

Generálny riaditeľ spoločnosti Biovac Morena Makhoana spoluprácu označil za "rozhodujúci krok vpred v posilňovaní udržateľného prístupu k vakcíne v boji proti tejto tragickej, celosvetovej pandémii".

Konzorcium BioNTech/Pfizer doteraz vyviezlo viac ako jednu miliardu dávok svojej vakcíny do viac ako 100 krajín a teritórií na celom svete.

Prezident JAR Cyril Ramaphosa spoluprácu označil za "prelomovú" pre africké krajiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) túto budúcu iniciatívu podľa AFP takisto privítala. Zdôraznila však, že je potrebné konať teraz. Hovorca WHO pripomenul, že v krajinách s nízkymi príjmami dostalo aspoň prvú dávku vakcíny len jedno percento obyvateľov. V krajinách s vysokými príjmami je to viac ako 50 percent obyvateľov.