Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

Policajtov, ktorí dobili na smrť Afroameričana, obvinili z vraždy

Ľudia držia sviečky za Tyra Nicholsa, ktorý zomrel po tom, ako ho zbili memphiskí policajti, v Memphise, Tenn., vo štvrtok 26. januára 2023. Foto: TASR/AP

Zasahujúcich policajtov okrem vraždy druhého stupňa obvinili aj z napadnutia a únosu s použitím zbrane.

Washington 26. januára (TASR) - Piatich amerických policajtov vo štvrtok obvinili z vraždy po tom, čo v meste Memphis na smrť dobili Afroameričana. Memphis na juhu Spojených štátov sa v súvislosti s prípadom pripravuje na možné verejné nepokoje, zatiaľ čo prezident Joe Biden vyzval demonštrantov, aby zachovali pri protestovaní pokoj. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Polícia uviedla, že jej príslušníci zastavili 29-ročného Tyrea Nicholsa 7. januára za bezohľadnú jazdu. Po prenasledovaní ho policajti podľa slov právnika jeho rodiny zbili tak, že ho nebolo možné spoznať. Nicholsa následne v kritickom stave previezli do nemocnice, kde 10. januára zomrel.

Po internom vyšetrovaní piatich policajtov, ktorí sú taktiež čiernej pleti, prepustili. Zistilo sa totiž, že pri zásahu použili neprimeranú silu a zranenému neposkytli včas pomoc, oznámila miestna polícia.

Zasahujúcich policajtov tak okrem vraždy druhého stupňa obvinili aj z napadnutia a únosu s použitím zbrane.

Americké úrady sa chystajú v piatok o 18.00 h miestneho času (sobota 1.00 h SEČ) zverejniť video zo zadržiavania Nicholsa. Jeho smrť pripomína incident z roku 2020, keď belošský policajt zadusil v Minneapolise Afroameričana Georgea Floyda.

Video zachytávajúce Floydovu smrť sa rýchlo šírilo na internete a incident viedol k vypuknutiu celoštátnych protestov v USA, ktoré občas prerástli v nepokoje. Demonštranti počas nich upozorňovali na rasové vzťahy a policajnú brutalitu.

"Po tom, čo toto video všetci uvidia, nemyslím si, že spochybnia obvinenia (vznesené voči policajtom)," uviedol pre CNN okresný prokurátor Steve Mulroy.

Prezident Biden očakáva, že ľudia budú po zverejnení videa zo zadržiavania pobúrení. "Zatiaľ čo Američania smútia, ministerstvo spravodlivosti vykonáva vyšetrovanie a vo svojej práci pokračujú aj štátne úrady. Pripájam sa k Tyreovej rodine a vyzývam na pokojný protest," reagoval Biden.

Memphis je druhým najväčším mestom v štáte Tennessee, pričom Afroameričania tvoria 65 percent jeho obyvateľov.