Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

Piatkové videá o evakuácii na Ukrajine mohli byť vytvorené už vopred

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP/Petr David Josek

Líder separatistov v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) Leonid Pasečnik v podobnom videu na Telegrame v piatok obyvateľov vyzval, aby sa evakuovali do Ruska.

Kyjev 18. februára (TASR) - Metaúdaje z dvoch videí zverejnených v piatok proruskými separatistami, ktoré oznamovali okamžitú evakuáciu civilistov z oblastí na východe Ukrajiny, potvrdzujú, že tieto súbory boli vytvorené pred dvoma dňami. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AP.

Vodca separatistov samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) na východe Ukrajiny Denis Pušilin zverejnil v piatok na sociálnej sieti Telegram video, v ktorom okrem iného tvrdil, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v blízkej budúcnosti vydá rozkaz svojim vojakom, aby spustili útok.

Líder separatistov v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) Leonid v podobnom videu na Telegrame v piatok obyvateľov vyzval, aby sa evakuovali do Ruska. "Aby sme zabránili civilným obetiam, vyzývam obyvateľov republiky..., nech čo najskôr odídu do Ruskej federácie," uviedol vo vyhlásení Pasečnik.

Telegram zachováva metaúdaje, ktoré automaticky obsahujú aj dátum, kedy boli súbory vytvorené, približuje AP. Americkí predstavitelia Rusko obviňujú, že plánuje inváziu na Ukrajinu. Kremeľ podľa nich tieto dopredu nahraté videá plánoval ako súčasť svojej dezinformačnej kampane, píše AP.