< sekcia Zahraničie

PiS sa podľa predsedu Senátu usiluje o korešpondenčné hlasovanie

Socha morskej panny s ochranným rúškom vo Varšave. Foto: TASR/AP

Prezidentské voľby sa majú konať v nedeľu 10. mája. Poľská pravicová vláda chce, aby sa hlasovanie pre pandémiu nového koronavírusu uskutočnilo korešpondenčne (poštou).

Varšava 6. mája (TASR) - Predseda poľského Senátu Tomasz Grodzki v utorok senátorov z vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) obvinil, že zdržiavajú prácu Senátu s cieľom vynútiť si v blížiacich sa prezidentských voľbách korešpondenčné hlasovanie. Informovala o tom agentúra DPA.

Prezidentské voľby sa majú konať v nedeľu 10. mája. Poľská pravicová vláda chce, aby sa hlasovanie pre pandémiu nového koronavírusu uskutočnilo korešpondenčne (poštou). Avšak núdzovú legislatívu umožňujúcu takéto hlasovanie práve posudzuje Senát (horná komora parlamentu), ktorý ju má schvaľovať v stredu 6. mája. Potom bude ešte o návrhu zákona hlasovať dolná komora poľského parlamentu.

Senát ovláda opozícia, ktorá chce prezidentské voľby odsunúť na neskorší termín. Senátori zo strany PiS však podávajú procedurálne návrhy, ktoré činnosť hornej komory parlamentu zdržiavajú.

Záverečné hlasovanie o návrhu zákona, očakávané vo štvrtok, predstavuje pre vládu zásadný problém. Niektorí zákonodarcovia PiS chcú tiež prezidentské voľby odsunúť a ak budú hlasovať proti korešpondenčným voľbám, vláda môže stratiť tesnú parlamentnú väčšinu.

Vládnuca strana PiS podporuje znovuzvolenie súčasného prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý vedie v prieskumoch verejnej mienky. Jeho päťročné funkčné obdobie sa skončí 6. augusta.

Niekoľko niekdajších poľských prezidentov a predsedov vlád koncom apríla vyhlásilo, že sa nezúčastnia na prezidentských voľbách, ktoré sa majú v dôsledku pandémie konať korešpondenčne. Občanov vyzvali, aby urobili to isté.

Medzi signatárov otvoreného listu zverejneného na internete patria bývalí prezidenti Lech Walesa, Aleksander Kwasniewski a Bronislaw Komorowski, ako aj šiesti bývalí premiéri.

Voľby by sa podľa nich mali konať takým spôsobom, ktorý zaručuje tajné hlasovanie a nespochybňuje zásady nestrannosti a všeobecnosti volieb.

Korešpondenčné hlasovanie, ktoré presadzuje vládnuca strana, totiž nedokáže zaručiť, že tieto požiadavky budú splnené, zdôraznili signatári.

Tvrdia tiež, že konanie volieb v čase pandémie zároveň predstavuje riziko pre zdravie občanov.