Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

Pivovarov a Jašin po prepustení z väzenia tvrdia, že chcú ísť do Ruska

Na snímke prepustený ruský politický väzeň Iľja Jašin počúva na tlačovej konferencii v Bonne v piatok 2. augusta 2024. Foto: TASR/AP

Úrady západných krajín prepustili niekoľkých ruských občanov obvinených zo zločinov spáchaných v Európe a Spojených štátoch vrátane zmieneného Krasikova.

Bonn 4. augusta (TASR) - Dvaja z ruských disidentov, ktorí boli tento týždeň prepustení z väzenia v rámci veľkej výmeny medzi Ruskom a Západom tvrdia, že už uvažujú o návrate do Ruska. Zároveň však sľubujú, že budú pokračovať v politickej aktivite aj zo zahraničia. Menovite ide o Andreja Pivovarova a Iľju Jašina, ktorí sa momentálne nachádzajú v Nemecku a poskytli rozhovor agentúre Reuters.

"Ako ľudia, ktorí boli v skutočnosti deportovaní, ktorí boli vyhodení z krajiny, máme všetci veľkú túžbu vrátiť sa," povedal Pivovarov v sobotnom rozhovore v Bonne. "Určite chcem byť v Rusku. Som ruský politik a to je pre mňa veľmi dôležité," pokračoval. "Je jasné, že nám (ruské úrady) nedovolia vrátiť sa, hoci to chceme," dodal.

Podobnú túžbu vrátiť sa do vlasti vyjadril aj ruský opozičný aktivista Iľja Jašin, ktorý bol vo väzení od roku 2022 za to, že kritizoval ruskú inváziu na Ukrajinu. "Moje vyhostenie z Ruska ma skutočne bolí, napriek všetkej vďačnosti voči tým, ktorí mi priali len dobre a zachránili ma," povedal agentúre Reuters. "Úprimne však hovorím, že moje miesto je v Rusku... Svoj život som zasvätil svojej krajine," pokračoval.

Vyslovil však aj radosť z toho, že po dlhom čase opäť vidí svoju rodinu a priateľov. Na druhej strane prejavil rozporuplné pocity týkajúce sa svojho prepustenia. "Je to pre mňa emocionálne veľmi ťažké, keďže rozumiem tomu, že som bol prepustený za cenu oslobodenia vraha, človeka, ktorý skutočne spáchal krvavý zločin," povedal Jašin.

Ako uvádza Reuters, narážal tým na prepustenie Vadima Krasikova, dôstojníka ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Vadim Krasikov, ktorý si v Nemecku odpykával od roku 2019 doživotný trest za vraždu bývalého čečenského poľného veliteľa Zelimchana Changošviliho.

"Niekoľkokrát som to povedal, že nechcem byť súčasťou žiadnych výmenných zoznamov," tvrdí Jašin. "Predstavitelia Kremľa však (do nich) moje meno s radosťou zaradili, pretože pre nich moja výmena v podstate znamená vyhostenie (z krajiny)," dodal.

Jašin ešte v piatok v inom rozhovore uviedol, že mu bolo tesne pred prepustením naznačené nemenovaným agentom FSB, že ak by sa do Ruska vrátil, skončí ako Alexej Navaľnyj, ktorý vo februári v ruskom väzení zomrel.

Teraz Jašin tvrdí, že plánuje aj zo zahraničia pokračovať v tzv. protivojnovom vzdelávaní Rusov a pomáhať ruským politickým väzňom. Rovnako aj Pivovarov povedal, že chce aj mimo Ruska pokračovať vo svojich opozičných aktivitách a nepoľaviť.

V rámci zmienenej výmeny bolo 16 osôb zadržiavaných vo väzniciach a vo vyšetrovacej väzbe v Rusku a Bielorusku vymenených za osem ruských občanov väznených na Západe.

Medzi tými, ktorých Rusko vydalo, sú ruskí opoziční politici Vladimir Kara-Murza, Jašin, Pivovarov, Vadim Ostanin, Xenija Fadejevová, Lilija Čanyševová, aktivista Oleg Orlov, ako i novinárka RFE/RL Alsu Kurmaševová a jej kolega z amerického denníka Wall Street Journal Evan Gershkovich, ale aj výtvarníčka Saša Skočilenková a bývalý príslušník americkej námornej pechoty Paul Whelan.

Úrady západných krajín prepustili niekoľkých ruských občanov obvinených zo zločinov spáchaných v Európe a Spojených štátoch vrátane zmieneného Krasikova.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok varovala Čínu pred eskaláciou obchodného konfliktu, ktorý vyvolali rozsiahle americké clá.

- Trestný zákon má po novom obsahovať ustanovenia, ktoré sa budú týkať skutkovej podstaty trestného činu porušenia reštriktívneho opatrenia Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z novelizácie Trestného zákona.

- Vo svete dochádza k bezprecedentnému porušovaniu a erózii medzinárodného a humanitárneho práva. Vyhlásil to v utorok minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

- V pamätnom komplexe na mieste bývalého koncentračného tábora Dora-Mittelbau v nemeckej spolkovej krajine Durínsko sa v pondelok uskutočnila slávnosť pri príležitosti 80. výročia oslobodenia tohto tábora.