Quantcast
< sekcia Zahraničie

Plne zaočkovaní Američania nemusia už na väčšine miest nosiť rúško

Americký prezident Joe Biden počas očkovania druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19, 11. januára 2021 v americkom Newarku. Foto: TASR/AP

Plne zaočkovaní zahraniční cestujúci musia naďalej absolvovať testy do troch dní po prílete do Spojených štátov alebo preukázať doklady o zotavení sa z covidu za posledné tri mesiace.

New York 13. mája (TASR) - Ľudia, ktorí sú v Spojených štátoch kompletne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, nemusia nosiť rúška vo vnútorných priestoroch či v exteriéri s výnimkou určitých okolností. Oznámilo to vo štvrtok americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), informovali agentúry AFP a AP.

"Každý, kto je plne zaočkovaný, sa môže zúčastňovať na vnútorných a vonkajších aktivitách, veľkých aj malých, bez použitia rúška či dodržiavania rozstupov," uviedla riaditeľka CDC Rochelle Walenská. "Ak ste kompletne zaočkovaní, môžete začať robiť tie veci, ktoré ste pre pandémiu prestali robiť," dodala.

Rozhodnutie CDC nasleduje po zhromaždení údajov, ktoré ukazujú mimoriadne vysokú účinnosť vakcín proti koronavírusu.

Podľa webovej stránky CDC sa prekrytie dýchacích ciest naďalej môže vyžadovať v lietadlách, autobusoch, vlakoch a iných formách verejnej dopravy, ako aj na letiskách a staniciach.

Plne zaočkovaní zahraniční cestujúci musia naďalej absolvovať testy do troch dní po prílete do Spojených štátov alebo preukázať doklady o zotavení sa z covidu za posledné tri mesiace.

Najmenej prvú dávku vakcíny doteraz v USA dostalo približne 154 miliónov obyvateľov, čo predstavuje viac ako 46 percent populácie. Kompletne je zaočkovaných viac ako 117 miliónov ľudí. Očkovanie sa v uplynulých týždňoch spomalilo, píše AP.

USA tento týždeň schválili používanie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre osoby vo vekovej kategórii 12 - 15 rokov.