Quantcast
< sekcia Zahraničie

Po Dánsku pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca aj Nórsko

Balenia očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od výrobcu AstraZeneca, foto z archívu. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

V Dánsku zaznamenali jedno úmrtie po podaní očkovacej látky od AstraZenecy, aj keď nebolo isté, či existuje spojenie medzi vakcínou britsko-švédskej spoločnosti a tvorbou krvných zrazenín.

Oslo/Londýn/Kodaň 11. marca (TASR) - Úrad verejného zdravia v Nórsku vo štvrtok oznámil, že preventívne pozastavuje očkovanie vakcínami proti chorobe COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Úrad sa pritom odvolal na rozhodnutie Dánska, ktoré tak urobilo na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov.

Riaditeľ odboru prevencie a kontroly infekcií v nórskom Národnom ústave zdravia Geir Bukholm podľa agentúry AFP spresnil, že v Nórsku teraz čakajú na ďalšie informácie, "aby sme zistili, či existuje súvislosť medzi vakcínou a týmto prípadom výskytu krvných zrazenín".

V reakcii na rozhodnutie Dánska vláda Spojeného kráľovstva vo štvrtok obhajovala vakcínu od Oxford/AstraZeneca a dodala, že v Británii sa bude pokračovať v jej používaní.

"Jasne sme deklarovali, že je bezpečná," uviedol hovorca britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý uviedol, že ľudia sa môžu dať zaočkovať proti covidu s plnou dôverou.

Dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke v súvislosti s dvojtýždňovým pozastavením očkovania vakcínou AstraZeneca vo svojej krajine zdôraznil, že ide o "preventívne" opatrenie.


V Dánsku zaznamenali jedno úmrtie po podaní očkovacej látky od AstraZenecy, aj keď nebolo isté, či existuje spojenie medzi vakcínou britsko-švédskej spoločnosti a tvorbou krvných zrazenín, uviedli dánske zdravotnícke úrady.

Prípady začala prešetrovať Európska agentúra pre lieky (EMA), rovnako ako aj Dánska agentúra pre lieky.

Agentúra EMA sídliaca v holandskom Amsterdame v stredu uviedla, že vakcináciu jednou zo šarží zmienenej vakcíny pozastavilo päť krajín. Napriek tomu "nič nenasvedčuje, že by očkovanie spôsobilo takéto zdravotné ťažkosti, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny," uvádza sa vo vyhlásení EMA.

Spoločnosť AstraZeneca vo štvrtok pre agentúru Reuters v písomnom vyhlásení uviedla, že bezpečnosť jej vakcíny bola rozsiahlo študovaná v testovaní na ľuďoch a peer-reviewed údaje potvrdili, že vakcína je všeobecne dobre tolerovaná.

AstraZeneca dodala, že je v kontakte aj s rakúskymi orgánmi, a že plne podporí ich vyšetrovanie podozrení týkajúcich sa jednej zo šarží vakcíny.