< sekcia Zahraničie

Po lejaku pri Balatone museli z tábora evakuovať 100 detí

Na snímke Balaton pri mestečku Tihany. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Vodu po lejaku v týchto dvoch obciach nedokázala odviesť kanalizácia, hasiči z Marcali a z ďalších okolitých obcí ju v noci odčerpávali aj z pivníc a rodinných domov.

Budapešť 18. augusta (TASR) - Prívalové dažde spôsobili v pondelok problémy v okolí maďarského jazera Balaton. V obci Balatonmáriafürdő v Šomodskej župe museli evakuovať 100 detí z detského tábora, pretože voda zaplavila tamojšie budovy, informovala dnes agentúra MTI.

Po odčerpaní vody z budov ich museli dezinfikovať. Deti dočasne umiestnili v športovej hale v Balatonkeresztúri. Vodu po lejaku v týchto dvoch obciach nedokázala odviesť kanalizácia, hasiči z Marcali a z ďalších okolitých obcí ju v noci odčerpávali aj z pivníc a rodinných domov.

Pondelňajšie dažde a víchrica spôsobili problémy nielen pri Balatone, ale aj v Budapešti a jeho okolí, kde okrem následkov záplav museli požiarnici odstraňovať aj popadané konáre a vyvrátené stromy.

Dve nemocnice hlavného mesta - MÁV Korház a nemocnica na ulici Uzsoki - od pondelka neprijímajú nových pacientov, ich priestory totiž zaplavila voda.

Hasičov na pomoc volali v celej krajine celkom vo vyše 350 prípadoch. Na mnohých miestach uviazli vo vode na cestách vozidlá hromadnej prepravy osôb i osobné autá, z niektorých museli pasažierov vyslobodiť požiarnici, povedal vo verejnoprávnej televízii hovorca Celoštátnej centrály pre ochranu pred katastrofami (OKF) Márton Hajdu.