Quantcast
< sekcia Zahraničie

Po mesiacoch obnovia prevádzku charkovského metra

Muž sa objíma so svojím psom v metre v Charkove počas 85. dňa ruskej invázie na Ukrajinu vo štvrtok 19. mája 2022. Foto: TASR/AP

Charkovské metro sa stalo útočiskom pre obyvateľov v prvých hodinách ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára.

Charkov 23. mája (TASR) - Metro v meste Charkov na severovýchode Ukrajiny v utorok obnoví prevádzku - po niekoľkých mesiacoch, keď slúžilo ako kryt pre tamojších obyvateľov unikajúcich pred ruským bombardovaním, oznámil v pondelok charkovský starosta Ihor Terechov. TASR správu prevzala zo stanice CNN.

"Zajtra, 24. mája, otvoríme metro," povedal pre televíziu Terechov. "Spustené budú všetky linky. Metro bude premávať od 7.00 h do 19.00 h. Intervaly nebudú rovnaké, ako v čase mieru. Depo metra bolo poškodené počas bombardovania a ostreľovania, takže intervaly budú dlhšie," dodal.

V čase vrcholiaceho bombardovania Charkova - druhého najväčšieho mesta Ukrajiny - našlo mnoho tamojších obyvateľov útočisko v mestskom metre, pripomína CNN.

Terechov spresnil, že mnoho ľudí, ktorí zostali v podzemí, bolo premiestnení do ubytovní v oblastiach vzdialených od ostreľovania. "V prípade potreby môžu ľudia využiť metro ako bombový kryt, najmä podchody metra," uviedol.

Charkovské metro sa stalo útočiskom pre obyvateľov v prvých hodinách ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára. Ľudia obsadili lavičky, schody, poschodia staníc i vagóny metra, píše CNN.