< sekcia Zahraničie

Po zemetrasení pri Papue-Novej Guinei nezaznamenali vlny cunami

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP/Alfian

Papua-Nová Guinea sa nachádza v tzv. ohnivom kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje základňu Tichého oceánu.

Canberra/Kokopo 14. mája (TASR) - Hrozba šírenia vĺn cunami v Tichom oceáne po utorkovom silnom zemetrasení pri Papue-Novej Guinei z veľkej časti pominula a žiadne takéto vlny neboli ani zaznamenané. Podľa tlačovej agentúry AP to vyhlásilo Tichomorské centrum varovania pred cunami, ktoré vydalo predtým výstrahu pre pobrežia v okruhu 1000 kilometrov od miesta vzniku otrasov.

Americká geologická služba USGS uviedla, že zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zasiahlo v utorok neskoro večer (miestneho času) oblasťou pri pobreží tichomorského ostrova Nové Írsko, ktorý je súčasťou Papuy-Novej Guiney. Miesto vzniku lokalizovala v pomerne malej, približne desaťkilometrovej hĺbke, 45 kilometrov severovýchodne od mesta Kokopo na susednom ostrove Nová Británia.

Plytké zemetrasenia zvyčajne spôsobujú väčšie škody na zemskom povrchu, podľa odhadu USGS sa však v tomto prípade neočakávajú vážnejšie následky vzhľadom na riedke osídlenie daného regiónu. V odľahlom meste Kokopo žije približne 26 000 ľudí, uviedla AP.

Podľa riaditeľa miestneho dovolenkového strediska, ktorého citovala agentúra AFP, boli otrasy "absolútne mohutné" a "veľmi desivé", zatiaľ však nie sú známe žiadne škody. Spravodajca AFP v meste Kokopo uviedol, že po zemetrasení bola prerušená dodávka elektriny a ľudia vybiehali zo svojich domov. V meste bolo ešte dlho cítiť tzv. dotrasy, zatiaľ čo obyvatelia čakali v tme a obávali sa prípadných vĺn cunami.

Centrum varovania pred cunami upozornilo na možnosť vzniku najviac jednometrových vĺn na pobrežiach ležiacich v spomínanej vzdialenosti, čo sa týkalo Papuy-Novej Guiney a susedných Šalamúnových ostrovov. Takéto vlny nakoniec neboli pozorované, pričom zariadenia na meranie pohybov hladiny neboli k dispozícii.

Papua-Nová Guinea sa nachádza v tzv. ohnivom kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje základňu Tichého oceánu. Vo februári 2018 zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,5 strednú časť krajiny, pričom zahynulo najmenej 125 ľudí a ďalších približne 35 000 muselo opustiť svoje príbytky.