Quantcast
< sekcia Zahraničie

Americká pobrežná stráž zaznamenala čínske a ruské lode pri Aljaške

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Formácia ruských a čínskych lodí podľa pobrežnej stráže operovala v súlade s medzinárodnými pravidlami a normami.

Anchorage 27. septembra (TASR) - Americká pobrežná stráž v pondelok oznámila, že jej plavidlo minulý týždeň v oblasti Beringovho mora neďaleko Aljašky nečakane narazilo na čínske a ruské vojnové lode. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Plavidlo pobrežnej stráže s názvom Kimbal najskôr 19. septembra zaznamenalo len jeden čínsky krížnik vo vzdialenosti približne 138 kilometrov severne od súostrovia Aleuty. Neskôr však Kimbal objavil ďalšie dve čínske a štyri ruské lode vrátane torpédoborca.

Formácia ruských a čínskych lodí podľa pobrežnej stráže "operovala v súlade s medzinárodnými pravidlami a normami". Loď Kimbal však bude naďalej túto oblasť monitorovať. Pobrežná stráž na otázky AP v spojitosti so stretnutím lodí bezprostredne nereagovala.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý mesiac upozornil na záujmy Číny v oblasti Arktídy a takisto uviedol, že Rusko tam zhromažďuje vojenskú silu, pripomína AP.

Americká pobrežná stráž zaznamenala čínske lode v oblasti Beringovho mora a severnej časti Tichého oceánu aj v septembri 2021.