< sekcia Zahraničie

Počas protestov proti policajnému násiliu zadržali už takmer 1700 ľudí

Na snímke horiace auto počas pokračujúcich protestov proti zásahu polície sobotu 30. mája 2020 vo Philadelphii, archívne foto. Foto: TASR/AP

V meste Los Angeles ľudia rabovali módne butiky, v meste Nashville v štáte Tennessee zapálili protestujúci budovu súdu.

Washington 31. mája (TASR) - Počas protestov proti policajnému násiliu naprieč Spojenými štátmi, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda v meste Minneapolis, zadržali v 22 mestách USA doteraz už takmer 1700 ľudí. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré v nedeľu zhromaždila agentúra AP.

Počas nepokojov v USA polícia zadržala dovedna 1669 osôb. Takmer tretinu z nich zadržali v Los Angeles, kde protestujúci počas sobotňajšej noci zapálili desiatky pneumatík.

Protesty v Minneapolise, opakovane prerastajúce do násilností, trvajú už piaty deň. Vypukli v reakcii na smrť neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý v pondelok zomrel v dôsledku policajného zásahu. Demonštrácie proti policajnej brutalite sa v priebehu týždňa rozšírili do mnohých ďalších amerických miest.Nočné zákazy vychádzania zaviedlo v sobotu večer minimálne desať veľkých amerických miest vrátane Atlanty, Denveru, Los Angeles, Seattle, Chicaga či Miami.

V meste Los Angeles ľudia rabovali módne butiky, v meste Nashville v štáte Tennessee zapálili protestujúci budovu súdu. Demonštranti poškodili aj sídlo polície v meste Ferguson v štáte Missouri, kde došlo v roku 2014 k násilným protestom, keď policajt zastrelil 18-ročného Michaela Browna, napísala agentúra DPA.

V meste Jacksonville na Floride utrpel bodné zranenie krku jeden policajt, ktorého následne previezli do nemocnice, napísali miestne médiá. Traja ľudia - z toho jeden smrteľne - boli postrelení v meste Indianapolis v štáte Indiana.

Video zverejnené z protestov v New Yorku ukázalo policajné auto, ktoré sa snažilo prejsť cez dav demonštrantov, ktorí vozidlo obkľúčili a zaútočili naň. "Je jasné, že do hry tu vstúpili živly, ktoré sa snažia zraniť policajtov a zničiť ich vozidlá," povedal v súvislosti so spomínaným incidentom starosta New Yorku Bill de Blasio.Vandali v Las Vegas posprejovali grafitmi zaparkované policajné autá, napísal Las Vegas Review-Journal. Protestujúci hádzali do policajtov Molotovove koktejly - polícia následne zareagovala slzotvorným plynom.

Vo viacerých štátoch USA, ako napríklad vo Virginii, Severnej či Južnej Karolíne a Mississippi došlo k útokom na kontroverzné konfederačné pamätníky vojakov. Tie sú podľa kritikov totiž pripomienkou belošskej nadradenosti a otrokárstva. Protestujúci ich posprejovali napríklad slovami "duchovná genocída", "zradcovia", červenými odtlačkami rúk či čiernym "X" - znakom pre slovo "rasista" a symbolom opovrhovania políciou.

\r\n
\r\nNočné zákazy vychádzania zaviedlo v sobotu večer minimálne desať veľkých amerických miest vrátane Atlanty, Denveru, Los Angeles, Seattle, Chicaga či Miami.
\r\n
\r\nV meste Los Angeles ľudia rabovali módne butiky, v meste Nashville v štáte Tennessee zapálili protestujúci budovu súdu. Demonštranti poškodili aj sídlo polície v meste Ferguson v štáte Missouri, kde došlo v roku 2014 k násilným protestom, keď policajt zastrelil 18-ročného Michaela Browna, napísala agentúra DPA.
\r\n
\r\nV meste Jacksonville na Floride utrpel bodné zranenie krku jeden policajt, ktorého následne previezli do nemocnice, napísali miestne médiá. Traja ľudia - z toho jeden smrteľne - boli postrelení v meste Indianapolis v štáte Indiana.
\r\n
\r\nVideo zverejnené z protestov v New Yorku ukázalo policajné auto, ktoré sa snažilo prejsť cez dav demonštrantov, ktorí vozidlo obkľúčili a zaútočili naň. \"Je jasné, že do hry tu vstúpili živly, ktoré sa snažia zraniť policajtov a zničiť ich vozidlá,\" povedal v súvislosti so spomínaným incidentom starosta New Yorku Bill de Blasio.
\r\n
\r\n

they don’t show any of this on the news. spread it all#LAProtests #NashvilleProtest #protest #BlacklivesMaters #pittsburghprotest #phillyprotest #seattleprotest #georgesfloyd #NewarkProtest #buffaloprotest pic.twitter.com/2d2VQndId3

— ً ꪀꪖ (@CUTMYLlPLlVE) May 31, 2020

\r\n
\r\nVandali v Las Vegas posprejovali grafitmi zaparkované policajné autá, napísal Las Vegas Review-Journal. Protestujúci hádzali do policajtov Molotovove koktejly - polícia následne zareagovala slzotvorným plynom.
\r\n
\r\nVo viacerých štátoch USA, ako napríklad vo Virginii, Severnej či Južnej Karolíne a Mississippi došlo k útokom na kontroverzné konfederačné pamätníky vojakov. Tie sú podľa kritikov totiž pripomienkou belošskej nadradenosti a otrokárstva. Protestujúci ich posprejovali napríklad slovami \"duchovná genocída\", \"zradcovia\", červenými odtlačkami rúk či čiernym \"X\" - znakom pre slovo \"rasista\" a symbolom opovrhovania políciou.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"V meste Los Angeles ľudia rabovali módne butiky, v meste Nashville v štáte Tennessee zapálili protestujúci budovu súdu. "}