< sekcia Zahraničie

V Iráne zadržali približne 30 osôb počas protestov

Na snímke iránska polícia zaujíma pozíciu voči demonštrantom počas protestného zhromaždenia pred Univerzitou Amira Kabira v Teheráne 11. januára 2020 na pamiatku obetí havárie ukrajinského lietadla zostreleného iránskou raketou. Iránska polícia a bezpečnostné sily použili ostré náboje a slzotvorný plyn na rozohnanie demonštrantov protestujúcich proti tomu, že islamská republika pôvodne popierala zostrelenie ukrajinského dopravného lietadla. Incident na demonštrácii majú dokazovať videozáznamy zverejnené v pondelok 13. januára na internete, uviedla svetová tlačová agentúra AP. Zatiaľ sa v iránskych štátnych médiách neobjavili správy o zásahu neďaleko teheránskeho Námestia slobody (Mejdáne ázádí) z nedeľného večera, kde sa po výzve na zhromaždenie zišli protestujúci ľudia. Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv už však apelovali na Irán, aby umožnil ľuďom pokojne protestovať, ako to stanovuje aj ústava krajiny. Lietadlo ukrajinskej leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) havarovalo v stredu 8. januára krátko po štarte z letiska v Teheráne. Nehodu nikto neprežil. Foto: TASR/AP

Protestujúci kritizujú Irán za to, že sa neskoro priznal k zodpovednosti za zostrelenie lietadla.

Teherán 14. januára (TASR) - Približne 30 ľudí zadržali v Iráne po protestoch, ktoré nasledovali po tom, ako revolučné gardy minulú sobotu pripustili, že omylom zostrelili dopravné lietadlo ukrajinských aerolínií. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na justičné zdroje.

Hovorca iránskej justície v utorok novinárov informoval, že "prebieha rozsiahle vyšetrovanie a niekoľko ľudí bolo zadržaných". Neuviedol však ďalšie podrobnosti.

Zhruba 200 študentov sa v utorok — už štvrtý deň po sebe — zhromaždilo na pôde Teheránskej univerzity, kam prišli aj mladí ľudia z milícií lojálnych vláde. Protestujúci kritizujú Irán za to, že sa neskoro priznal k zodpovednosti za zostrelenie lietadla.

Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že každý, kto je zodpovedný za pád lietadla, musí byť potrestaný.

Ukrajinské civilné lietadlo zasiahla raketa ráno 8. januára krátko po štarte z medzinárodného letiska v Teheráne. O život prišlo všetkých 176 ľudí na palube.