< sekcia Zahraničie

Počet nakazených v Maďarsku stúpol na 408, 13 ľudí nákaze podľahlo

Pouličný muzikant s ochranným rúškom hrá na violu na stanici metra Nyugati Pályaudvar počas núdzového stavu spôsobeného pandémiou koronavírusu v Budapešti, v Maďarsku, 18. marca 2020. Archívna snímka. Foto: TASR/AP

V súčasnosti sa 34 pacientov z nákazy zotavilo a v akreditovaných laboratóriách vykonali 12.148 testov.

Budapešť 29. marca (TASR) - Počet nakazených novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku dosiahol 408. Nákaze podľahli dvaja ďalší pacienti, počet obetí ochorenia COVID-19 tak stúpol na 13, zaznelo v nedeľu v Budapešti na tlačovej konferencii krízového štábu.

Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová spresnila, že najnovšie obete boli ľudia vo veku 86 a 90 rokov, ktorí trpeli viacerými chronickými chorobami a boli v zlom zdravotnom stave. K ich úmrtiu podľa jej slov prispela aj nákaza novým koronavírusom.

Müllerová v reakcii na novinársku otázku povedala, že medzi nakazenými osobami sú aj mladí ľudia či deti, avšak ich vek bližšie odmietla špecifikovať. Dodala, že medzi infikovanými sú aj zdravotníci.

V súvislosti so sťažnosťami na ochranné zdravotnícke pomôcky dovezené z Číny šéfka ÁNTSZ poznamenala, že kvalita zdravotníckeho materiálu dovezeného do Maďarska je rôzna a že ju priebežne preverujú.

V domove dôchodcov v obci Nagymágocs v Čongrádskej župe zistili nákazu novým druhom koronavírusu u siedmich z 286 obyvateľov zariadenia. Z personálu sa u nikoho infekcia nepotvrdila.

V súčasnosti je v intenzívnej lekárskej starostlivosti spojenej s umelou pľúcnou ventiláciou 14 ľudí, 71 osôb je v nemocničnej karanténe, 34 pacientov sa z nákazy zotavilo a v akreditovaných laboratóriách vykonali 12.148 testov.