Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

KORONAVÍRUS: Najmenej 1367 ľudí v Číne zomrelo na následky nákazy

Pacient ďakuje doktorovi v nemocnici Ťin-jin-tchan, ktorá je určená pre kritických pacientov s novým smrtiacim koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19, 13. februára 2020 v čínskom Wu-chane. Foto: TASR/AP

Počet obetí a nakazených prudko stúpol vo štvrtok po tom, ako úrady zmenili postup pri diagnostikovaní nákazy.

Peking 13. februára (TASR) - Čína hlásila vo štvrtok 254 nových úmrtí na koronavírus za deň a prudký nárast prípadov nákazy o 15.152 za deň. Údaje prišli po tom, čo v najťažšie postihnutej čínskej provincii Chu-pej začali využívať novú metodológiu na kategorizovanie prípadov infekcie.

Celkový počet mŕtvych obetí epidémie, trvajúcej už vyše dva mesiace, bol vo štvrtok 1367 a celkový počet potvrdených prípadov nákazy stúpol na 59.804.



Zmena v kategorizovaní znamená, že postup určovania diagnózy sa presúva na lekárov v teréne, teda priamo na mieste, a netreba už čakať na výsledky laboratórnych testov.


V Nemecku prepustili prvého pacienta, ktorý bol nakazený koronavírusom


Mníchov/Frankfurt nad Mohanom 13. februára (TASR) - Z nemocnice v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko prepustili vo štvrtok prvú zo 16 osôb, u ktorých sa v Nemecku potvrdila nákaza koronavírusom šíriacim sa z Číny. Pacient sa totiž medzičasom vyliečil a infikovaným viac nie je. Oznámila to agentúra DPA s odvolaním sa na bavorské ministerstvo zdravotníctva.

Pacient podľa ministerstva splnil všetky kritéria na to, aby ho mohli prepustiť — infikovaný už nie je a aktuálne sa teší dobrému zdraviu. Pacienta pred prepustením niekoľkokrát testovali, výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 sa však uňho už nepreukázal.

V Bavorsku je naďalej koronavírusom nakazených 13 ľudí. Všetci majú väzby na firmu Webasto, ktorá je dodávateľom autodielov. Koronavírus do jej priestorov doniesla žena, ktorá tam prišla v januári na školenie z Číny, pričom v tom čase ešte nevedela, že je infikovaná. Prvé príznaky ochorenia sa u nej prejavili až počas spiatočného letu. V nasledovných dňoch sa nákaza prejavila aj u viacerých nemeckých zamestnancov firmy Webasto.

Ďalšie dve infikované osoby sú hospitalizované vo Fakultnej nemocnici vo Frankfurte nad Mohanom. Nákaza vírusom sa u nich potvrdila po prílete z čínskeho mesta Wu-chan, ktoré je považované za ohnisko epidémie. Zdravotný stav dvojice je dobrý, kedy ju prepustia, však zatiaľ nie je zrejmé, uviedol hovorca nemocnice.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Mimo Číny bol odvtedy zaznamenaný v najmenej 25 krajinách. Vírusu dosiaľ v Číne podľahlo 1367 ľudí a nakazilo sa ním 59.804 osôb.

Česko posiela do Číny 4,5 tony materiálnej pomoci


Česká republika pošle do Číny 4,5 tony materiálnej pomoci za 3,3 milióna korún (132.650 eur) na boj s novým smrtiacim koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19. Vo štvrtok na tlačovej konferencii v Poslaneckej snemovni to oznámil minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Pôvodne chcela vláda poslať iba peniaze, ale po kritike zmenila postoj a rozhodla sa pomôcť aj materiálne, píše spravodajský server Novinky.cz.

Materiálnu pomoc tvoria ochranné pomôcky ako respirátory, masky, rúška, ochranné odevy, rukavice a dezinfekčné prostriedky, dodal minister za ČSSD.

Japonsko oznámilo prvé úmrtie na nové ochorenie COVID-19


Japonsko oznámilo vo štvrtok prvé potvrdené úmrtie na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. Podľahla mu Japonka - osemdesiatnička.

Minister dodal, že obeť liečili v nemocnici neďaleko hlavného mesta Tokio od začiatku februára po tom, čo sa u nej prejavili príznaky. Nákazu novým koronavírusom u ženy potvrdili po smrti.

Kató na brífingu vo štvrtok neskoro večer miestneho času povedal: "Je to prvé úmrtie osoby, ktorej výsledky testov boli pozitívne."

Výletná loď MS Westerdam, ktorú iné štáty odmietli, zakotvila v Kambodži


Loď MS Westerdam, ktorej pre obavy zo šírenia nového koronavírusu odmietli vstup do svojich prístavov viaceré ázijské krajiny, zakotvila v kambodžskom meste Sihanoukville.

V prístave podľa správy čakajú na vylodenie pasažierov výletnej lode okrem novinárov aj miestni obyvatelia s kyticami kvetov, členovia diplomatických zborov a kambodžskí zdravotníci.

"Už toľkokrát sme si mysleli, že pôjdeme domov a boli sme odmietnutí. Keď sme dnes ráno uvideli súš, bol to krásny moment," uviedla pre Reuters prostredníctvom textovej správy pasažierka plavidla, Američanka Angela Jonesová.

Výletná loď MS Westerdam (v pozadí) sa plaví do prístavu pri pobreží Kambodže v meste Sihanoukville 13. februára 2020.
Foto: TASR/AP


Vietnam dal do karantény oblasť s 10.000 obyvateľmi v blízkosti Hanoja



Vo Vietname dali pre obavy zo šírenia nového koronavírusu do karantény dediny s celkovo 10.000 obyvateľmi v blízkosti hlavného mesta Hanoj. V oblasti nazývanej Son Loi totiž zistili šesť prípadov nového koronavírusu. Vo štvrtok to oznámilo vietnamské ministerstvo zdravotníctva.

Uzavretie oblasti Son Loi, približne 40 kilometrov od Hanoja, je prvou hromadnou karanténou mimo Číny, odkedy sa vírus koncom vlaňajška objavil v stredočínskom meste Wu-chan.

"Od 13. februára 2020 s okamžitou platnosťou umiestnime do izolácie a karantény oblasť epidémie Son Loi," napísalo vietnamské ministerstvo vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

"Časový rámec... je 20 dní," spresnilo ministerstvo.

Son Loi je farmársky región pozostávajúci z niekoľkých dedín.

Vo štvrtok okolo tejto oblasti zriadili kontrolné stanovištia. Zdravotníci v ochranných oblekoch rozstrekovali na vozidlá na kontrolných stanovištiach dezinfekčné prostriedky.

Úrady odporučili obyvateľom, aby sa vyhýbali veľkým zhromaždeniam. Ich život epidémia vážne postihla.

Vo Vietname, ktorý má s Čínou priepustnú hranicu, je 16 potvrdených prípadov vírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, šesť z nich v spomínanej samosprávnej oblasti Son Loi.

Vietnam zakázal všetky lety do a z pevninskej Číny v snahe zabrániť šíreniu vírusu.

Takisto pozastavil vydávanie nových turistických víz pre čínskych štátnych príslušníkov alebo cudzincov, ktorí boli posledné dva týždne v Číne.

V Číne podľahlo epidémii vyše 1350 ľudí a takmer 60.000 ďalších sa nakazilo.

Do karantény umiestnili vyše sedem stoviek juhokórejských vojakov



Juhokórejské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že v snahe zabrániť šíreniu nového typu koronavírusu v kasárňach umiestnili do karantény približne juhokórejských 740 vojakov. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Títo vojaci v období posledných 14 dní navštívili Čínu, Hongkong či Macao, alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí tieto miesta navštívili.

Medzi vojakmi sa podľa ministerstva zatiaľ nevyskytol potvrdený prípad nákazy ani podozrenie na ňu.

Južná Kórea zatiaľ potvrdila 28 prípadov nákazy.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019.

V Číne si vyžiadal už najmenej 1355 obetí na životoch a takmer 60.000 ľudí je nakazených.

Na lodi v karanténe potvrdili ďalších 44 prípadov koronavírusu


Japonské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok oznámilo, že ďalších 44 ľudí na palube výletnej lode, ktorá je v karanténe pri meste Jokohama, malo pozitívne testy na nový typ koronavírusu. Informovala o tom agentúr AP.

Na palube lode je viac ako 3500 pasažierov a členov posádky. Japonské úrady vykonali lekárske testy na 713 ľuďoch a nákazu koronavírusom potvrdili celkovo už u 218-tich osôb.

Nakazených cestujúcich úrady prevážajú do nemocníc. Japonský minister zdravotníctva Kacunobu Kató povedal, že piati ľudia z tých, ktorí už boli prevezení, majú vážne príznaky a dýchajú za pomoci respirátorov alebo sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vláda sa podľa ministra rozhodla, že pasažierom starším ako 80 rokov povolí opustiť loď po tom, ako u nich testy nepotvrdia nákazu.

Loď zakotvila v Jokohame 3. februára po tom, ako sa u jej bývalého pasažiera, ktorý vystúpil v Hongkongu, potvrdila nákaza koronavírusom.


Medzi ľuďmi evakuovanými z Číny potvrdili v USA druhý prípad nákazy koronavírusom



Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v stredu oznámilo, že medzi ľuďmi evakuovanými minulý týždeň z Číny potvrdili druhý prípad nákazy novým typom koronavírusu, informovala agentúra AP.

Nakazená osoba bola na palube letu z čínskeho mesta Wu-chan, ktorý pristál 7. februára v Kalifornii. Pacienta umiestnili do izolácie v nemocnici v kalifornskom meste San Diego.

V izolácii je aj žena, ktorú evakuovali niekoľko dní predtým a u ktorej testy potvrdili nákazu koronavírusom, i tretia osoba, u ktorej sa na výsledky testov čaká.

Nový typ koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, si v Číne vyžiadal už najmenej 1355 obetí na životoch a takmer 60.000 nakazených. V USA zatiaľ podľa AP potvrdili 14 prípadov nákazy.

Počet smrteľných prípadov nákazy nového typu koronavírusu v čínskej provincii Chu-pej stúpol




Najmenej 1355 ľudí v Číne zomrelo na následky nákazy novým typom koronavírusu a počet nakazených dosiahol takmer 60.000, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na zdravotnícku komisiu v čínskej provincii Chu-pej.

Počet smrteľných prípadov nákazy nového typu koronavírusu v čínskej provincii Chu-pej stúpol vo štvrtok o 242 a počet nakazených sa zvýšil o takmer 15.000.

Počet obetí a nakazených prudko stúpol vo štvrtok po tom, ako úrady zmenili postup pri diagnostikovaní nákazy.

Komisia oznámila, že táto zmena pacientom umožní podrobiť sa liečbe čo najskôr. Komisia podľa svojich vyjadrení pristúpila k zmene po tom, ako sa jej "poznatky v súvislosti so zápalom pľúc spôsobeným koronavírusom prehĺbili" a nadobudla skúsenosti v oblasti diagnostiky a liečby.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Mimo Číny bol odvtedy zaznamenaný v najmenej 25 krajinách.