Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

Počet obetí výbuchu v pakistanskej mešite stúpol na 61

Na snímke záchranári sa zhromažďujú na mieste samovražedného bombového útoku atentátnika na mešitu 30. januára 2023 v pakistanskom Péšávare. Foto: TASR/AP

K útoku sa na sociálnej sieti prihlásil pakistanský Taliban.

Pešávar 30. januára (TASR) - Počet obetí bombového útoku samovražedného atentátnika v mešite pri policajnom veliteľstve v pakistanskom meste Pešávar stúpol na 61, oznámil v pondelok hovorca miestnej nemocnice. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Hovorca Nemocnice lady Readingovej uviedol, že hospitalizovali 60 zranených ľudí, ďalšie desiatky zranených poslali do dvoch ďalších nemocníc v Pešávare.

K výbuchu došlo v pondelok počas poludňajších modlitieb, v mešite sa vtedy nachádzalo najmenej 300 ľudí. Silná explózia spôsobila zrútenie časti mešity. Podľa polície sa atentátnik odpálil medzi veriacimi, píše agentúra AP. Viac ako 150 ľudí utrpelo zranenia, väčšina z nich pri zrútení strechy, a mnoho z nich je vo vážnom stave, uviedla polícia.

Zatiaľ nie je jasné, ako sa atentátnikovi podarilo dostať do opevneného komplexu, v ktorom sídli policajné veliteľstvo a ktoré sa nachádza v zóne s prísnymi bezpečnostnými opatreniami.

K útoku sa na sociálnej sieti prihlásil pakistanský Taliban.

Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf odsúdil tento atentát a prisľúbil "tvrdý zásah" proti tým, ktorí za útokom stoja. V pondelok pricestoval do Pešávaru a miestnym úradom nariadil, aby zraneným poskytli najlepšiu zdravotnú starostlivosť.