< sekcia Zahraničie

Počet prípadov nákazy koronavírusom vo svete presiahol 5,25 milióna

Zdravotníci v ochranných oblekoch vstupujú do zdravotníckeho centra Samsung Medical Center v juhokórejskom Jongine 19. mája 2020, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

WHO vyhlásila, že "novým ohniskom" koronavírusu je Južná Amerika a za obzvlášť alarmujúcu označila situáciu v Brazílii.

Paríž 23. mája (TASR) - Počet prípadov nákazy novým koronavírusom vo svete presiahol 5,25 milióna. Vyše dve tretiny z nich zaznamenali v Európe a Spojených štátoch. V sobotu večer o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá svoj výpočet založila na oficiálnych údajoch, platných o 18.50 h SELČ a získaných od jednotlivých krajín a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Oficiálne je vo svete zaznamenaných celkovo 5.250.658 prípadov nákazy koronavírusom a 339.172 úmrtí pripisovaných tomuto vírusu. Najhoršie zasiahnutým kontinentom je Európa s 2.003.510 prípadmi nákazy a 173.186 úmrtiami, pričom USA sú najhoršie zasiahnutou krajinou s 1.604.879 nakazenými a 96.125 mŕtvymi.

Tieto najnovšie údaje znamenajú, že počet zaznamenaných prípadov vo svete sa za mesiac zdvojnásobil a že 250.000 nových prípadov nahlásili za menej než tri dni.

Regiónom, ktorý teraz zažíva najrýchlejšie pribúdanie prípadov, je Latinská Amerika a Karibik, kde ich v piatok zaznamenali 33.719. Pre porovnanie, USA a Kanada mali v piatok 28.647 infekcií, hoci predtým práve v týchto dvoch krajinách zaznamenávali najrýchlejšie pribúdanie infikovaných.

WHO v piatok vyhlásila, že "novým ohniskom" koronavírusu je Južná Amerika a za obzvlášť alarmujúcu označila situáciu v Brazílii.

Údaje, získané agentúrou AFP od jednotlivých krajín a WHO, sú zrejme len časťou skutočného počtu nakazených.

Mnoho krajín testuje len ľudí s príznakmi ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom alebo len najvážnejšie prípady.