Quantcast
< sekcia Zahraničie

V Johannesburgu sa konal pochod za práva LGBTI+ ľudí

Ilustračná snímka Foto: TASR - Dano Veselský

Podujatie sa konalo za prísnych bezpečnostných opatrení v luxusnej štvrti Sandton, ktorú veľvyslanectvo USA tento týždeň označilo za potenciálny cieľ útoku.

Johannesburg 30. októbra (TASR) - Na pochode za práva LGBTI+ ľudí sa v sobotu v juhoafrickom meste Johannesburg zišli tisíce ľudí, a to napriek varovaniu amerického veľvyslanectva pred možným teroristickým útokom, informovala v noci na nedeľu agentúra AFP.

Podujatie sa konalo za prísnych bezpečnostných opatrení v luxusnej štvrti Sandton, ktorú veľvyslanectvo USA tento týždeň označilo za potenciálny cieľ útoku.

Juhoafrické úrady však ubezpečili organizátorov, že pochod, ktorý sa konal po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu, bude bezpečný.

Varovanie zo Spojených štátov, ktoré neobsahovalo žiadne ďalšie informácie o čase, spôsobe alebo konkrétnom cieli možného útoku, vládu v Pretórii rozhnevalo a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa ho označil za "nešťastné" a spôsobujúce v krajine paniku.

Južná Afrika má podľa AFP jedny z najprogresívnejších zákonov na svete, pokiaľ ide o práva LGBTI+ ľudí - bola napríklad prvou krajinou v Afrike, ktorá legalizovala manželstvá homosexuálov.

V praxi však stále pretrváva stigmatizácia ľudí hlásiacich sa k inakosti.

Svedčí o tom aj vyjadrenie jedného z účastníkov 33. pochodu za práva LGBTI+ ľudí, lekára Lethuxola Shangeho, ktorý pre AFP povedal, že "queer ľudia... sú zabíjaní každý deň".

Dodal: "Máme pred sebou (ešte) veľmi dlhú cestu, zákon je tu, ale prax a myslenie v našej spoločnosti sa nezmenili. Stále na tom pracujeme a dúfame v lepšiu budúcnosť."

Aktivista Anold Mulaisho na margo teroristického rizika, na ktoré Pretóriu upozornili Spojené štáty, uviedol: "Vždy bojujeme za zviditeľnenie a vždy sme v nebezpečenstve, takže mňa, keď som sa dozvedel o teroristickom útoku (varovaní), to ani neznepokojilo". Poznamenal tiež: "Tak či onak, moja rodina ma už aj tak zavrhla, takže ak zomriem, nikomu nebudem chýbať."