< sekcia Zahraničie

Podľa euroskeptika M. Salviniho je euro nezvratné

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Foto: TASR/AP

Vládu, ktorú tvorila jeho Liga s protisystémovým Hnutím piatich hviezd, položil Salvini pre názorové rozdiely v auguste tohto roka a očakával predčasné voľby.

Rím 14. októbra (TASR) - Predseda talianskej pravicovo-populistickej a euroskeptickej strany Liga Matteo Salvini vyhlásil, že euro zostane talianskou menou a dúfa, že v budúcnosti nikto v jeho strane nebude členstvo Talianska v eurozóne spochybňovať. Liga pritom v roku 2014 išla do volieb do Európskeho parlamentu s ostrou rétorikou proti eurozóne a aj v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu boli na kandidátke Ligy viacerí známi stúpenci odchodu Talianska z eurozóny.

V poslednom období sa však Salviniho rétorika zmenila. Ako povedal, "jeho strana nebude podporovať 'Italexit' a verí, že nikto z jeho strany túto otázku už nebude otvárať". Pre noviny Il Foglio povedal, že "Liga nezvažuje odchod z eurozóny, či Európskej únie" a dodal, že euro je podľa neho "nezvratné".

Vládu, ktorú tvorila jeho Liga s protisystémovým Hnutím piatich hviezd, položil Salvini pre názorové rozdiely v auguste tohto roka a očakával predčasné voľby. Hnutie však následne vytvorilo novú vládu so stredoľavicovou Demokratickou stranou. V prieskumoch verejnej mienky jeho popularita klesla a Salvini sa rozhodol v otázkach ako eurozóna a EÚ pre zmierlivejší tón.

Počas Salviniho pôsobenia vo vláde, ktoré trvalo 14 mesiacov, sa riziková prirážka na talianske dlhopisy oproti referenčným nemeckým dlhopisom zvýšila a s ňou aj náklady na obsluhu dlhu. Po nástupe Demokratickej strany do vlády začiatkom septembra riziková prirážka výrazne klesla.