< sekcia Zahraničie

Podľa OSN si konflikt v Jemene od marca vyžiadal takmer 4000 mŕtvych

Centrum jemenskej metropoly Saná, archívne foto. Foto: TASR/AP

Agentúry OSN zaznamenali do 19. júla v súvislosti s občianskou vojnou v Jemene 3984 mŕtvych vrátane 1859 civilistov, ako aj približne 19.300 zranených, medzi ktorými je takmer 4200 civilistov.

Ženeva 28. júla (TASR) - Pokračujúca vojna v Jemene si od marca vyžiadala už takmer 4000 životov. O náraste počtu obetí dnes v ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval jej hovorca Tarik Jasarevic, ktorého cituje agentúra DPA.

Agentúry OSN podľa správy zaznamenali do 19. júla v súvislosti s občianskou vojnou v Jemene 3984 mŕtvych vrátane 1859 civilistov, ako aj približne 19.300 zranených, medzi ktorými je takmer 4200 civilistov.

Postup jemenských šiitských povstalcov sa od konca marca snaží zvrátiť koalícia sunnitských krajín pod vedením Saudskej Arábie, ktorej nálety majú podporiť bojovníkov lojálnych medzinárodne uznávanému prezidentovi Abdovi Rabbuhovi Mansúrovi Hádímu. Ten krátko pred začatím medzinárodnej ofenzívy ušiel so saudskoarabského Rijádu.

Medzinárodná charitatívna organizácia Oxfam dnes vyhlásila, že od začatia protipovstaleckej ofenzívy počet Jemenčanov čeliacich nedostatku potravín stúpol o 2,3 milióna a v súčasnosti dosahuje nebývalých 13 miliónov. Takmer polovica z týchto ľudí je podľa nej na pokraji vyhladovania. Agentúry OSN začiatkom júla vyhlásili v Jemene najvyšší stupeň stavu humanitárnej núdze.