< sekcia Zahraničie

Policajti na Novom Zélande zastrelili mladého Dávida zo Slovenska

Ilustračné foto Foto: TASR/AP/John Locher

Dávid patril k 100 mladým ľuďom zo Slovenska, ktorí sú v súčasnosti na Novom Zélande v rámci populárneho programu pracovných dovoleniek.

Auckland 3. augusta (TASR) - Novozélandskí policajti zastrelili v nedeľu večer v centre Aucklandu 21-ročného Slováka, ktorého hľadali pre podozrenie z troch ozbrojených lúpeží v oblasti tohto mesta na severe krajiny.Policajti strieľali na Dávida Č. v parku Myers Park po tom, ako pohrozil použitím strelnej zbrane. Polícia však nemôže potvrdiť, či zbraň skutočne mal, informoval Novozélandský rozhlas (RNZ).

Polícia oznámila, že do parku zavolal jej príslušníkov sám Dávid Č. telefonicky v nedeľu o 19.23 h. Vyslaným neozbrojeným policajtom povedal, že má zbraň, preto privolali ozbrojených kolegov. Podľa polície sa pokúsili s mužom rokovať, no neúspešne, a vystrelili naňho okolo 19.45 h, keď "dal najavo", že sa chystá použiť zbraň. Zomrel na mieste.

Veliteľ polície v Aucklande Richard Chambers na tlačovej konferencii dnes ráno (miestneho času) obhajoval postup policajtov s tým, že urobili všetko, čo mohli, s informáciami, ktoré mali k dispozícii. Súčasťou vyšetrovania budú aj zábery z bezpečnostnej kamery v parku, ktorá celý incident zachytila.

Zbraň, o ktorej mladý muž hovoril, sa zatiaľ nenašla. Správy na sociálnych médiách naznačujú, že policajti mohli vystreliť päť- až šesťkrát, Chambers však povedal len to, že išlo o viac než jeden výstrel. Prípad bude predmetom troch vyšetrovaní, z nich jedno bude zamerané na preverenie postupu policajtov.

Dávid Č. podľa úradov pricestoval na Nový Zéland 20. marca a mal 12-mesačné víza pre pracovnú dovolenku. Jeho rodinu upovedomili o jeho smrti v noci na dnes za asistencie Interpolu, uviedol honorárny konzul SR Peter Kiely. Dodal, že nevie, kde muž žil a pracoval, patril však k 100 mladým ľuďom zo Slovenska, ktorí sú v súčasnosti na Novom Zélande v rámci populárneho programu pracovných dovoleniek.

V nedeľu zverejnila novozélandská polícia fotografiu Dávida Č. s tým, že ho hľadá v súvislosti s troma lúpežami v obchodoch s alkoholom. Dôkazy v jednom z nich ho spájali s činom. Podľa polície zrejme pri týchto lúpežiach nebola použitá strelná zbraň.

Zamestnanec jedného z vykradnutých obchodov podľa spravodajského servera Stuff.co.nz povedal, že považoval páchateľa za Rusa vzhľadom na silný prízvuk zmiešaný s niekoľkými miestnymi slovami. Lupič ho ohrozoval veľkým nožom, správal sa však chladnokrvne. "Bol ako profík... Bol veľmi pokojný a nebol tam hnev, krik alebo tak, len prišiel a hovoril veľmi pokojne," vyhlásil.

Hovorkyňa aucklandskej polície uviedla, že polícia vie o existencii účtov, ktoré mal na sociálnych médiách muž menom Dávid Č., ktorý sa venoval kickboxu. Vyšetrovatelia skúmajú, či ide o tú istú osobu, dodáva Stuff.co.nz.

Videozáznam lúpeže, z ktorej mal byť Dávid Č. podozrivý