Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Zadržali Thunbergovú na proteste v Lützerathe, večer ju prepustia

Policajti vynášajú švédsku klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z demolačnej zóny počas protestnej akcie klimatických aktivistov deň po ich vysťahovaní z tábora v dedine Lützerath pri nemeckom meste Erkelenz 17. januára 2023. Foto: TASR/AP

Aktivisti obsadili Lützerath s cieľom zabrániť rozšíreniu hnedouhoľnej bane Garzweiler.

Berlín 17. januára (TASR) - Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová bola v utorok medzi aktivistami zadržanými počas protestov proti demolácii nemeckej dediny Lützerath. Ako informovala polícia, ešte večer ich prepustia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Thunbergovú zadržali spolu so skupinou aktivistov počas protestov pri povrchovej uhoľnej bani Garzweiler 2, približne deväť kilometrov od dedinky Lützerath.

Švédsku aktivistku, ktorá sa k protestujúcim pridala v piatok 13. januára, bolo po zadržaní vidieť sedieť samú vo veľkom policajnom autobuse, uviedol svedok pre Reuters.

"Chystáme sa použiť silu, aby sme vás mohli predviesť na kontrolu totožnosti, takže spolupracujte, prosím vás," povedal policajt skupine ľudí.

"Greta Thunbergová patrila ku skupine klimatických aktivistov, ktorí utekali k okraju bane. My sme ju však zastavili a odviedli spolu so skupinou z oblasti bezprostredného nebezpečenstva, aby sme preverili ich totožnosť," povedal hovorca polície v meste Aachen a dodal, že jeden aktivista skočil do bane.

Thunbergovú doslova odniesli traja policajti a držali ju za ruku ďalej od okraja bane, kde predtým sedela spolu so skupinou. Na väčšine fotografií sa usmieva. Potom ju odviedli dozadu k policajným vozidlám.

Aktivisti obsadili Lützerath s cieľom zabrániť rozšíreniu hnedouhoľnej bane Garzweiler. Baňu majú podľa dohody medzi vládou spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko a energetickou spoločnosťou RWE zatvoriť do roku 2030.

RWE však obhajuje plány na ťažbu uhlia pod Lützerathom s odôvodnením, že sa tak zaistí energetická bezpečnosť Nemecka po obmedzení dodávok zemného plynu z Ruska.

Environmentálne skupiny však upozorňujú, že spaľovaním uhlia z bane sa uvoľní obrovské množstvo skleníkových plynov a Nemecko nesplní záväzky vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody z roku 2015.