< sekcia Zahraničie

V Melbourne zadržali vyše 200 účastníkov protestu proti lockdownu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nárast prípadov spôsobený v polovici júna infekčnejším delta variantom koronavírusu viedol úrady v Austrálii k zmene stratégie a väčšej podpore očkovania proti chorobe COVID-19.

Melbourne 18. septembra (TASR) - Polícia v austrálskom meste Melbourne zadržala v sobotu 235 účastníkov protestu proti prísnym obmedzeniam prijatým vládou v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.

Ako informovala agentúra AFP, pri zásahu bolo zranených desať policajtov, pričom šiestich z nich museli hospitalizovať so zlomeninami a inými zraneniami.

Podľa AFP na proteste, ktorý bol porušením zákazu vychádzania, sa zúčastnilo asi 700 ľudí, pričom mnohí z nich nemali prekryté nos a ústa. Proti nim zasahovalo približne 2000 policajtov, ktorí na rozohnanie davu použili aj obranné spreje.

V súvislosti s protestom v centre Melbourne dočasne nepremávali autobusy a električky a uzavreté bolo aj hlavné cesty.

Podobné protesty sa v sobotu konali aj v ďalších austrálskych mestách, napr. i v Sydney a Brisbane.

Od vypuknutia pandémie Austrália zaznamenala jednu z najnižších mier kontaminácie koronavírusom SARS-CoV-2 na svete, a to aj vďaka svojej stratégii nulovej tolerancie covidu, ktorá pozostáva z prísneho uzatvorenia hraníc, sledovania kontaktov a "intenzívnych skríningových kampaní".

Nárast prípadov spôsobený v polovici júna infekčnejším delta variantom koronavírusu viedol úrady v Austrálii k zmene stratégie a väčšej podpore očkovania proti chorobe COVID-19. Vládou nariadené epidemické opatrenia sa majú zmierniť, keď sa v krajine dosiahne 70-percentná zaočkovanosť.

Austrália hlási nateraz v súvislosti s covidom 1150 úmrtí a viac ako 84.000 potvrdených prípadov nákazy.