< sekcia Zahraničie

Polícia vie, odkiaľ vytiekol do Bečvy kyanid, ktorý usmrtil tony rýb

Ilustračné foto. Foto: TASR – Pavel Neubauer

Kriminalisti prípad vyšetrujú ako podozrenie zo spáchania trestného činu poškodenia a ohrozenia životného prostredia z nedbanlivosti.

Praha 26. septembra (TASR) - Kriminalisti v českom meste Vsetín už vedia, odkiaľ vytiekol do rieky Bečva jedovatý kyanid, ktorý usmrtil tony rýb. Našli vyústenie kanálu, ktorý však používa množstvo firiem.

Polícia to v sobotu uviedla na Twitteri, informoval webový spravodajský portál Novinky.

"Podarilo sa im už zistiť vyústenie kanála, z ktorého kyanid do rieky vtiekol. Na tento kanál je napojených mnoho spoločností a kriminalisti teraz zisťujú, z ktorej mohla nebezpečná látka do rieky uniknúť," uviedla polícia.

Kriminalisti prípad vyšetrujú ako podozrenie zo spáchania trestného činu poškodenia a ohrozenia životného prostredia z nedbanlivosti. "Prípadnému páchateľovi hrozí až šesťmesačný trest odňatia slobody alebo zákaz činnosti," dodala polícia.

K prípadu sa vyjadril tiež hajtman Zlínskeho kraja Jiří Čunek, podľa ktorého jedna zo spoločností kyanid do rieky aktívne "vypustila". "Nič nebude pozametané pod koberec," dodal.

Mestá Přerov a Lipník nad Bečvou v pondelok vyzvali občanov, aby do Bečvy nevstupovali. Kyanid podľa hasičov spôsobil úhyn rýb v rozsahu niekoľkých ton.

Chemikália unikla do rieky v úseku medzi Ústím na Přerovsku a Valašským Meziříčím na Vsetínsku. Prípadom sa zaoberá aj Česká inšpekcia životného prostredia.