< sekcia Zahraničie

Polícia zatiaľ nenašla telá zvyšných dvoch obetí erupcie sopky

Na leteckej snímke je malý ostrov White Island na Novom Zélande po výbuchu sopky 9. decembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Sopka White Island sa nachádza zhruba 50 kilometrov od pobrežia novozélandského Severného ostrova a je obľúbeným cieľom turistických výprav.

Wellington 15. decembra (TASR) - Novozélandskí policajti sa v nedeľu vrátili na ostrov White Island, ale nepodarilo sa im nájsť telá zvyšných dvoch obetí pondelkovej sopečnej erupcie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestnu políciu, ktorá medzitým zverejnila mená štyroch obetí.

Úrady uviedli, že skupina ôsmich policajtov pátrala v oblasti, kde sa domnievali, že lokalizovali jedny ľudské pozostatky. Zástupca komisára novozélandskej polície Mike Clement však uviedol, že v danej časti ostrova žiadne telá nenašli. Predpokladá sa, že telá sa nachádzajú vo vodách okolo ostrova.

V piatok vyzdvihli z ostrova White Island telá šiestich ľudí.

Polícia v nedeľu identifikovala štyri obete tragédie. Je ním 24-ročný novozélandský sprievodca Tipene James Te Rangi Ataahua Maangi a traja Austrálčania - Zoe Ella Hoskingová (15), jej nevlastný otec Gavin Brian Dallow (53) a 51-ročný Anthony James Langford.

Sopka White Island sa nachádza zhruba 50 kilometrov od pobrežia novozélandského Severného ostrova a je obľúbeným cieľom turistických výprav.

Počas erupcie sa na ostrovnom vulkáne alebo v jeho okolí nachádzalo celkovo 47 návštevníkov; 24 bolo z Austrálie, deviati zo Spojených štátov, piati z Nového Zélandu a štyria z Nemecka. Boli tam aj dvaja Číňania, dvaja Briti a jeden Malajzijčan.

Po erupcii sopky úrady zatiaľ potvrdili 17 obetí.