Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Zahraničie

Polícia zisťuje,či požiar v Českom Švajčiarsku nebol založený úmyselne

Národný park České Švajčiarsko, foto z archívu. Foto: TASR - Prezídium HaZZ

Aktuálne na mieste hliadkujú dobrovoľní hasiči, ktorých zazmluvnila správa národného parku.

Praha 16. augusta (TASR) - Česká polícia zmenila kvalifikáciu prípadu požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko. Po novom ho budú vyšetrovať ako trestný čin všeobecného ohrozenia, teda či ho niekto nezaložil úmyselne. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe vyjadrenia hovorkyne hasičov Úsťanského kraja Elišky Kubíčkovej.

Pôvodne bol prípad kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti. Podľa Kubíčkovej sa hasičom podarilo získať nové informácie a dôkazy, na základe ktorých sa rozhodli kvalifikáciu činu zmeniť. Hovorkyňa však nechcela špecifikovať, na základe akých informácií k tomu došlo. Podľa jej slov by mohli ohroziť alebo zmariť priebeh trestného konania.

"V súčasnej dobe vykonávame obhliadnutie miesta činu v jednotlivých sektoroch za účelom zistenia kriminalistického ohniska požiaru. Spolupracujeme s vyšetrovateľmi hasičov," uviedla hovorkyňa. Vyšetrovanie môže trvať ešte niekoľko týždňov až mesiacov, dodala.

Aktuálne na mieste hliadkujú dobrovoľní hasiči, ktorých zazmluvnila správa národného parku. V prípade potreby môžu zasiahnuť aj profesionálni hasiči, ktorí majú v obci Mezní Louka dočasnú stanicu. "Hasičský záchranný zbor (HZS) koordinuje celkovú činnosť, poskytuje technologickú podporu dronovým prieskumom, hadicovým vedením s čerpadlami a nádržami, lezeckou skupinou a cisternovými automobilovými striekačkami," spresnili na Twitteri úsťanskí hasiči.

Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko vypukol 24. júla a postupne zasiahol oblasť s rozlohou viac ako 1000 hektárov. Pri hasení sa vystriedalo viac ako 6000 hasičov a 400 kusov techniky. Podľa serveru Seznam Zprávy išlo o historicky najrozsiahlejší požiar v Českej republike.