Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Zahraničie

Politico aj PES favorizujú na post šéfa Euroskupiny Centena

Maria Centena. Foto: TASR/AP

Víťaz potrebuje získať najmenej 10 hlasov, čiže podporu 10 krajín 19-člennej eurozóny.

Brusel 1. decembra (TASR) - Štyria kandidáti na post predsedu Euroskupiny sa v pondelok krátko poobede zapoja do súťaže o to, ktorý z nich sa v januári stane v poradí už tretím šéfom neformálneho združenia ministrov financií eurozóny. Európsky týždenník Politico pripomenul, že favoritmi sú kandidáti z Portugalska a Luxemburska.

Týždenník Politico na svojom internetovom serveri v pondelok zopakoval, že nový šéf Euroskupiny bude vybraný spomedzi ministrov financií Lotyšska, Luxemburska, Portugalska a Slovenska. Víťaz potrebuje získať najmenej 10 hlasov, čiže podporu 10 krajín 19-člennej eurozóny.

Táto súťaž je však podľa Politico považovaná iba za výber medzi Portugalčanom Máriom Centenom z politickej skupiny európskych socialistov a Luxemburčanom Pierrom Gramegnom, ktorý je z politického prúdu liberálov. Luxembursko už malo šéfa Euroskupiny - Jeana-Clauda Junckera -, ktorý v súčasnosti predsedá Európskej komisii.

Aj v tejto "dvojsúťaži" je však za favorita považovaný Centeno. Nástupcami Jeroena Dijjselbloema sa podľa denníka zrejme nestane slovenský minister financií Peter Kažimír, ktorý je rovnako z tábora socialistov a Lotyška Dana Reizniece-Ozola, ktorá zastupuje tábor Zelených.

"Musíme mať socialistického lídra na čele Euroskupiny a povedal by som, že je všeobecne akceptovateľný. Odkaz, že Mario Centeno je kandidátom našej politickej rodiny, bol zaslaný," potvrdil politickú podporu Strany európskych socialistov (PES) pre Centena predseda PES Sergej Stanišev počas sobotňajšieho kongresu strany v Lisabone.

Ministri financií eurozóny by mali začať hlasovať o svojom novom šéfovi hneď na úvod zasadnutia, okolo 13.00 h miestneho času.

Prvým šéfom Euroskupiny (2005-2013) bol Jean-Claude Juncker, ktorého v januári 2013 nahradil holandský socialista Jeroen Dijjselbloem. Funkčné obdobie Dijsselbloema sa skončí v januári 2018.