Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Zahraničie

Dvoch obžalovaných odsúdili za vraždu Politkovskej na doživotie

Čečenci Ibragim Machmudov (uprostred) a jeho strýko strýko Lom-Ali Gaitukajev, ktorí sú obžalovaní z vraždy ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej, čakajú na rozhodnutie súdu v Moskve 9. júna 2014. Foto: TASR/AP Photo

Telo Politkovskej našli 7. októbra 2006 na schodisku pred výťahom v obytnom dome v Moskve. Príslušníci milície pri obeti atentátu zaistili krátku guľovú zbraň a štyri nábojnice.

Moskva 9. júna (TASR) - Na doživotné väzenské tresty odsúdil dnes moskovský súd dvoch obžalovaných za vraždu ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej. Informovala o tom ruská agentúra Interfax.

Sudca dnes súhlasil s požiadavkou prokuratúry na doživotný trest pre Čečenca Rustama Machmudova, ktorého uznali vinným z vykonania vraždy, a tiež pre jeho strýka Lom-Aliho Gaitukajeva, ktorý vraždu zorganizoval, spresnil Interfax. Troch ďalších obžalovaných odsúdili na väzenské tresty v rozmedzí od 12 do 20 rokov.

Vražda Politkovskej v roku 2006 vyvolala medzinárodné znepokojenie v súvislosti s rizikom, ktorému čelia kritici Kremľa, píše agentúra Reuters.

Politkovská sa špecializovala na odhaľovanie korupcie v najvyšších kruhoch a zneužívaniu právomocí. Zastrelili ju vo vestibule moskovského obytného domu, kde bývala, 7. októbra 2006. V čase smrti mala 48 rokov.

Rustam Machmudov (vpravo)
Foto: TASR/AP Photo


Profil novinárky, bojovníčky za ľudské práva označovanej aj za kritičku Kremľa

Anna Stepanovna Politkovská sa narodila 30. augusta 1958, podľa väčšiny zdrojov v New Yorku, kde jej otec Stepan Fiodorovič Mazepa pôsobil v diplomatickej službe. v misii Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky (USSR) pri Organizácii Spojených národov (OSN).

Absolventka Fakulty žurnalistiky na Lomonosovovej Moskovskej štátnej univerzite (MGU). Na univerzite sa stretla so svojím neskorším manželom, novinárom Alexandrom Vladimirovičom Politkovským. Manželstvo sa rozpadlo v roku 2000. Narodili sa im syn Iľja a dcéra Viera.

V roku 1980 pôsobila najskôr v denníku Izvestija, potom v novinách Letecká doprava, prax nadobúdala aj vo vydavateľstvách a od roku 1999 články spod jej ostrého pera publikovala Novaja gazeta. V rokoch 1999-2006 bola osobitnou redaktorkou Novoj gazety. V tom čase sa viackrát dostala na miesta bojov v Ingušsku, Dagestane a Čečensku, chodila aj do utečeneckých táborov.

Za sériu reportáží z Čečenska získala v januári 2000 prémiu Zlaté pero Ruska. Zväz novinárov Ruskej federácie ju za materiály o korupcii vyznamenal prémiou. Dostala aj ďalšie ceny, napríklad 30. marca 2007 Cenu UNESCO Guillerma Canu za slobodu tlače. Prvýkrát vtedy v Paríži udelili cenu posmrtne. Aj Cenu súrodencov Schollovcov za rok 2007 si už sama nepreberala - do Mníchova ju 26. septembra prišiel prevziať jej syn Iľja. V roku 2008 o žurnalistke scenáristka a režisérka Maria Novikovová nakrútila holandský dokumentárny film: "Anna Politkovská: sedem rokov na frontovej línii".

Ako jedna z mála ruských novinárov Politkovská pokrývala najmä udalosti v Čečensku a na severnom Kaukaze. Vo svojej žurnalistickej práci opakovane poukazovala na porušovanie ľudských práv v danom regióne. Za to boli podľa nej zodpovední príslušníci federálnych ozbrojených síl v Čečensku i milície čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.

"Mám len pero a Boha na svoju ochranu, ale nemám právo mlčať, lebo inak, ako skončíme?", citovali Politkovskú svojho času francúzske noviny Le Figaro, ktoré dodali: "Práve na to zomrela."

Sergej Varšavčik 13. októbra 2006 v článku "In Memoriam: milovala ľudí a nemala rada moc" zdôraznil, že Politkovská bola v rozhovoroch žičlivá, ale keď reč zašla na problematiku žurnalistiky, nepoznala kompromis. Sama o sebe hovorievala: "Nie som bojovník, jednoducho som absolútna novinárka. Úlohou novinára je informovať o tom, čo sa deje." "Práve za to ju zabili," dodal Varšavčik..

Európsky parlament na znak úcty k zavraždenej Politkovskej dal svojmu tlačovému centru v Bruseli meno Politkovskej.

Telo Politkovskej našli 7. októbra 2006 na schodisku pred výťahom v obytnom dome v Moskve. Príslušníci milície pri obeti atentátu zaistili krátku guľovú zbraň a štyri nábojnice.

Zavraždená novinárka je pochovaná v Moskve, ostali po nej dve deti - dcéra Viera a syn Iľja.


Chronológia vraždy Anny Politkovskej

ROK 2006

7. októbra - Novinárku Annu Politkovskú, známu kritickým spravodajstvom o vojne v Čečensku, zastrelili neznámi páchatelia v Moskve. Telo žurnalistky objavili vo výťahu obytného domu, kde sa našla aj strelná zbraň a štyri náboje. Politkovská pracovala pre denník Novaja gazeta.

9. októbra - Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s americkým partnerom Georgeom W. Bushom prisľúbil, že vyšetrujúce orgány urobia všetko, čo je v ich silách, aby do podrobností objasnili vraždu Politkovskej.

ROK 2007

23. januára - Prokurátori vyšetrujúci vraždu Politkovskej začali trestné stíhanie príslušníkov polície v Čečensku.

27. augusta - Ruské orgány zadržali desať osôb v súvislosti s vraždou Politkovskej. V Moskve to oznámil generálny prokurátor Jurij Čajka.

4. septembra - Rusko vymenilo šéfa vyšetrovateľov vraždy Politkovskej. Jej bývalí kolegovia výmenu na poste označili za prejav politického zasahovania do prípadu.

ROK 2008

12. mája - Vyšetrovatelia vraždy Politkovskej označili v Moskve za jej vraha Čečenca Rustama Machmudova. Prokuratúra zároveň oznámila, že na 34-ročného podozrivého vydala medzinárodný zatykač.

2. októbra - Prokurátori posunuli prípad troch obvinených z vraždy Politkovskej pred súd. Generálna prokuratúra oznámila, že proces so Sergejom Chadžikurbanovom a bratmi Džabrailom a Ibragimom Machmudovcami sa začne v blízkom čase. Tretí brat Machmudovcov Rustam, ktorý mal stlačiť spúšť, ušiel do západnej Európy.

15. októbra - Pred ruským vojenským súdom sa začal proces s troma mužmi obvinenými z vraždy Politkovskej. Obvineniam z naplánovania vraždy čelil bývalý policajt Sergej Chadžikurbanov a dvaja čečenskí bratia Džabrail a Ibragim Machmudovci. Vyšetrovateľom sa nepodarilo chytiť hlavného podozrivého - tretieho brata Rustama Machmudova. Ten mal strieľať na novinárku.

2. decembra - Muž obviňovaný z vraždy Politkovskej vyjadril ochotu vzdať sa justičným úradom. Podmienil to tým, že jeho súdny proces bude spravodlivý. Oznámil to v Moskve Murad Musajev, právny zástupca jedného z troch predpokladaných komplicov vraha žurnalistky.

5. decembra - Za nájomnú vraždu Politkovskej mali neznámi objednávatelia zaplatiť dva milióny dolárov. Na procese v Moskve to uviedol príbuzný dvoch mužov obžalovaných z účasti na vražde novinárky. Išlo o strýka bratov Džabraila a Ibragima Machmudovcov. Politkovskú mal zastreliť ich brat Rustam.

ROK 2009

16. februára - Vojenský súd v Moskve rozhodol, že záverečné slovo prokuratúry v kauze vraždy Politkovskej odznie bez prítomnosti verejnosti v súdnej sieni. Súčasťou vystúpenia obžaloby boli utajované skutočnosti. Súdnu sieň museli opustiť príbuzní obžalovaných aj novinári.

- Prokuratúra v Moskve v procese rozšírila vo svojom poslednom slove okruh podozrivých osôb - o tie, ktoré pomáhali objednávateľovi a strelcovi a sú na úteku.

19. februára - Justícia vyniesla vo veci vraždy Politkovskej oslobodzujúci rozsudok. Porota nepovažovala v procese na vojenskom súde v Moskve za preukázané, že obžalovaní sa podieľali na vražde.

20. februára - Vojenský súd potvrdil oslobodzujúci verdikt poroty v procese s obžalovanými z účasti na vražde Politkovskej. Sudca Jevgenij Zubov zároveň vrátil prípad vyšetrovacej komisii generálnej prokuratúry s tým, že proti verdiktu možno podať odvolanie. Súd nerozhodol o požiadavke Politkovskej detí na odškodné vo výške desať miliónov rubľov (218.800 eur).

27. februára - Úrad generálneho prokurátora Ruskej federácie sa oficiálne odvolal proti rozhodnutiu súdu, na základe ktorého boli oslobodení traja obžalovaní z účasti na vražde Politkovskej.

25. júna - Najvyšší súd nariadil opakovanie procesu s trojicou obvinených z účasti na vražde Politkovskej. Súčasne zrušil verdikt súdu nižšej inštancie, ktorý podozrivých zbavil obvinení. Bratia Džabrail a Ibragim Machmudovovci boli obvinení zo spolupáchateľstva, zatiaľ čo bývalý policajt Sergej Chadžikurbanov z prípravy zločinu.

3. septembra - Najvyšší súd nariadil nové vyšetrovanie vraždy Politkovskej z roku 2006. Najvyšší súd tak zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý v auguste zamietol žiadosť Politkovskej príbuzných o ďalšie vyšetrovanie. Podľa nového verdiktu sa má prípad vrátiť prokuratúre.

ROK 2010

15. februára - Moskovský súd odsúdil bývalého policajného dôstojníka Sergeja Chadžikurbanova na osemročné väzenie za vydieranie iného policajta. Chadžikurbanov je obvinený z prípravy vraždy Politkovskej v roku 2006. Verdikt sa týka prípadu vydierania 350.000 dolárov (257.570 eur) od policajta, ktorý tiež figuruje v Politkovskej prípade ako svedok. Chadžikurbanov čelí obvineniam, že vrahovi Politkovskej zaobstaral zbraň. Vraždu podľa vyšetrovania vykonal Rustam Machmudov s pomocou svojich dvoch bratov. Najvyšší súd v júni 2009 anuloval v prípade oslobodzujúce rozsudky a nariadil opakovanie procesu.

ROK 2011

24. augusta - Vyšetrovatelia zadržali bývalého podplukovníka Dmitrija P., podozrivého organizátora zavraždenia Politkovskej. Okrem toho existujú nové poznatky o objednávateľovi vraždy, bolo by však priskoro možného objednávateľa menovať, uviedol hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Vladimir Markin. Dmitrij P. údajne prijal úlohu, zohnal pištoľ, najal vraha a zaplatil, vraždu aj naplánoval. Ochrancovia ľudských práv uviedli, že vo vyšetrovaní nastali pokroky, ale nie prelom.

ROK 2012

14. decembra - Moskovský súd uznal bývalého podplukovníka polície Dmitrija Pavľučenkova za vinného v prípade vraždy Anny Politkovskej s tým, že jeho vinu potvrdzujú jeho výpovede i dôkazy. Súd mu vymeral ako trest 11 rokov väzenia s prísnym režimom. Pavľučenkov v záverečnej reči požiadal Politkovskej príbuzných o odpustenie. Vyhlásil, že ho do zločinu zatiahli, a dodal, že jeho spolupáchatelia sa ho vlani v decembri tiež pokúsili zabiť "tak, ako zabili mnohých ľudí". "Mám šťastie, že žijem," uviedol.

ROK 2013

24. júla - Deti zavraždenej novinárky Anny Politkovskej demonštratívne bojkotovali začiatok druhého súdneho pojednávania. Dcéra Vera a syn Iľja sa sťažovali, že sudca vymenoval porotu bez toho, aby krok konzultoval s ich právnikom. Napriek tomu, že súrodenci požiadali mestský súd v Moskve, aby s pojednávaním počkal do 29. júla, keď bude môcť byť prítomný aj ich právny zástupca, súd sa rozhodol pre skorší termín konania prvého vypočúvania bez účasti detí novinárky, ktoré v prípade vystupujú ako spoloční žalobcovia.

24. novembra - Súdne pojednávanie v prípade vraždy novinárky Anny Politkovskej prerušili. Sudca rozpustil porotu a termín ďalšieho pojednávania stanovil na január 2014. Sudca sa tak rozhodol po tom, čo sa traja členovia poroty nedostavili na dnešné pojednávanie. Dodal, že nová súdna porota bude vytvorená 14. januára.

ROK 2014

14. januára - Mestský súd v Moskve určil 12 nových členov poroty, čo umožní pokračovanie druhého procesu s obvinenými z vraždy Anny Politkovskej, odročeného v novembri 2013. K odročeniu súdneho konania, ktoré sa začalo 24. júla 2013 a malo by pokračovať 15. januára 2014, došlo po tom, čo viacero porotcov požiadalo z pracovných či zdravotných dôvodov o uvoľnenie z funkcie.

20. mája - Moskovský súd odsúdil za vraždu Anny Politkovskej piatich mužov vrátane troch obžalovaných, ktorí boli v predchádzajúcom procese oslobodení od obvinenia.

27. mája - Ruskí prokurátori požiadali súd o vymeranie doživotného trestu odňatia slobody pre dvoch mužov obžalovaných z vraždy Anny Politkovskej. Porota minulý týždeň uznala piatich mužov za vinných zo spáchania vraždy. Možnému doživotiu čelia Rustam Machmudov, ktorého usvedčili zo streľby na Politkovskú v dome v Moskve, a jeho strýko Lom-Ali Gajtukajev, ktorého usvedčili z organizovania logistiky. Prokurátori požiadali súd, aby Machmudovovho brata Džabraila poslal do väzenia na 19 rokov a ďalšieho brata, Ibragima, na 15. Dvojica novinárku sledovala v deň vraždy. Pre bývalého policajta Sergeja Chadžikurbanova žiada obžaloba 22-ročný trest.