Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Poľskí diplomati v Rusku a na Ukrajine zdokumentujú vojnové zločiny

Na snímke hasič drží staršiu ženu počas evakuácie po zásahu obytného domu v Kyjeve 14. marca 2022. Foto: TASR/AP

Na otázku o bezpečnosti diplomatického personálu hovorca ministerstva odpovedal, že poľskí diplomati v Moskve boli vystavení rozličným útokom aj pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Varšava 15. marca (TASR) - Poľské diplomatické misie v Rusku a na Ukrajine budú naďalej fungovať a ich zamestnanci majú pomôcť s dokumentovaním vojnových zločinov, ktoré Rusko pácha na Ukrajine. V utorok to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí. Informuje o tom TASR na základe správy poľskej agentúry PAP.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina pre Poľský rozhlas uviedol, že toto rozhodnutie bolo "symbolické, no zároveň dôležité", keďže diplomatické misie v Rusku a na Ukrajine môžu byť užitočné pri evakuácii poľských občanov. Dodal, že veľvyslanec v Kyjeve aj konzul v Ľvove zostanú na svojich pozíciách.

Na otázku o bezpečnosti diplomatického personálu hovorca ministerstva odpovedal, že poľskí diplomati v Moskve boli vystavení rozličným útokom aj pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Dodal, že z Ruska ani Ukrajiny neodídu, lebo ich "čaká náročná práca". Mali by pomáhať so zhromažďovaním informácií o vojnových zločinoch, ktoré na Ukrajine páchajú ruské jednotky, a asistovať tak vyšetrovaniu Medzinárodného trestného súdu v Haagu.

Súd sa 7. marca začal zaoberať žalobou Ukrajiny proti Rusku za tvrdenia, že v dvoch neuznaných republikách na svojom území páchala genocídu. Ruská federácia pojednávanie bojkotovala. Súd uviedol, že rozhodnutie vo veci žaloby vydá v stredu 16. marca.