Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

Poľskí nacionalisti žiadajú prešetrenie výrokov prezidenta Izraela

Reuven Rivlin, archívna snímka Foto: TASR/AP

Poľskému prezidentovi Andrejovi Dudovi údajne povedal, že Poľsko umožnilo nacistickému Nemecku uskutočňovať genocídu

Varšava 17. apríla (TASR) - Poľská nacionalistická organizácia Národné hnutie (RN) požiadala v utorok prokuratúru, aby preverila, či izraelský prezident Reuven Rivlin neporušil novoprijatý zákon zakazujúci pripisovať Poľsku spoluúčasť na nacistických zločinoch.

Predmetom tohto podozrenia sú Rivlinove výroky počas minulotýždňovej návštevy bývalého koncentračného tábora Auschwitz, kde poľskému prezidentovi Andrejovi Dudovi údajne povedal, že Poľsko umožnilo nacistickému Nemecku uskutočňovať genocídu, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie podpredsedu RN Krzysztofa Bosaka. Tieto výroky, ktoré mali zaznieť minulý štvrtok počas spomienkového podujatia v Poľsku, priniesli izraelské médiá a neboli súčasťou verejných prejavov Rivlina.

Podľa Bosaka by bolo neprijateľné, ak by prezident Izraela tvrdil, že Poľsko nesie akúkoľvek zodpovednosť za holokaust. Spolupredseda RN dodal, že cieľom je objasniť túto záležitosť, aj keď si hnutie uvedomuje, že Rivlina chráni pred stíhaním diplomatická imunita.

Nacionalisti chcú zároveň otestovať spomínaný zákon, ktorý začal v Poľsku formálne platiť v marci po tom, ako vyvolal roztržku s Izraelom. Kriminalizácia výrokov vnímaných ako obviňovanie Poliakov zo spoluúčasti na nacistických zločinoch totiž zatiaľ nebola uplatnená v praxi.