< sekcia Zahraničie

Poľsko chce od Dánska odkúpiť vakcínu Johnson & Johnson

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Morawiecki dodal, že pre Poľsko a Poliakov by to bolo niečo viac než vzájomne výhodná transakcia.

Varšava 5. mája (TASR) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki napísal svojej dánskej kolegyni Mette Frederiksenovej list a ponúkol jej, že od Dánska kúpi nadbytočné vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson proti ochoreniu COVID-19. Píše o tom v stredu portál Polsatnews.pl.

Webová stránka podľa agentúry PAP odkazovala na krátky premiérov list zo 4. mája, v ktorom napísal: "V uplynulých dňoch som si všimol, že Dánsko sa rozhodlo, že nebude používať vakcínu Johnson & Johnson na domácom trhu. Ak by sa Dánsko rozhodlo predať niektoré zo svojich zásob, Poľsko je pripravené ich odkúpiť."

Morawiecki dodal, že pre Poľsko a Poliakov by to bolo niečo viac než vzájomne výhodná transakcia. "Znamenalo by to gesto solidarity posilňujúce naše partnerstvo," napísal v zmienenom liste, pričom vyjadril nádej, že dánska premiérka prijme jeho návrh pozitívne.

Dánsko v pondelok oznámilo, že pre obavy z vážnych vedľajších účinkov zahŕňajúcich krvné zrazeniny do svojej národnej očkovacej kampane nezahrnie vakcínu od amerického výrobcu Johnson & Johnson.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) i Európska agentúra pre lieky (EMA) túto vakcínu na použitie schválili. V EÚ je zatiaľ určená pre ľudí vo veku od 18 rokov.