Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Poľsko, Estónsko a Litva podporili strop na ruskú ropu 60 USD za barel

Na snímke vyústenie ropovodu Družba v rafinérii Slovnaft v Bratislave v stredu 1. júna 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ministri vo vyhlásení napísali, že cenový strop pomôže zvýšiť účinnosť sankcií EÚ uvalených na Rusko po tom, čo spustilo inváziu na Ukrajinu.

Varšava 4. decembra (TASR) - Ministri z Poľska, Estónska a Litvy, zodpovední za záležitosti EÚ, podporili návrh Európskej únie pre cenový strop na ruskú ropu stanovený na 60 amerických dolárov za barel. Uviedli to v spoločnom vyhlásení zverejnenom v nedeľu. TASR prevzala správu z poľskej tlačovej agentúry PAP.

Ministri vo vyhlásení napísali, že cenový strop pomôže zvýšiť účinnosť sankcií EÚ uvalených na Rusko po tom, čo spustilo inváziu na Ukrajinu.

Poznamenali však, že cenové obmedzenie je "iba jedným prvkom reakcie EÚ na agresiu Ruska proti Ukrajine".

"Ministri Estónska, Litvy a Poľska, zodpovední za európske záležitosti, sú za prijatie dohody o obmedzení cien ropy, ktorej cieľom je znížiť príjmy Ruska z predaja ropy," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Poľský veľvyslanec pri EÚ Andrzej Sadoš už v piatok povedal, že Poľsko súhlasilo s podporou tento cenový strop na ruskú ropu.

Podľa Sadoša tento mechanizmus zaistí, že ruská ropa bude najmenej o päť percent lacnejšia, než je jej cena na trhu.

Cenový strop postihne ruskú ropu dodávanú tankermi. Tento limit na ruskú ropu na úrovni 60 amerických dolárov za barel dohodli Európska únia, skupina krajín G7 a Austrália. Počas rokovaní o tom, v akej výške má byť tento cenový strop, predovšetkým Poľsko - ale aj pobaltské štáty -, navrhovalo nižšiu sumu, 30 dolárov za barel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v sobotu večer v príhovore označil cenový strop 60 dolárov za barel za "slabý". Podľa neho je pre Moskvu "celkom pohodlný".

"Je len otázkou času, kedy sa aj tak budú musieť zaviesť silnejšie nástroje," argumentoval Zelenskyj. A dodal: "Je škoda, že sa tento čas stratí. Logika je jasná: ak bude cenový strop na ruskú ropu 60 dolárov namiesto napríklad 30 dolárov, ako navrhovali Poľsko a pobaltské štáty, potom bude do ruského rozpočtu pribúdať okolo sto miliárd dolárov ročne..."