< sekcia Zahraničie

Poľskú hranicu sa násilne pokúsilo prekročiť približne 200 migrantov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Migranti v snahe prejsť cez hranice poškodili časť plota z ostnatého drôtu pozdĺž hraníc. Aby sa cezeň dostali, zvalili naň konáre a iné veľké kusy dreva.

Varšava 25. novembra (TASR) - Počas stredajšej noci sa pokúsilo násilne prekročiť hranicu Poľska z bieloruskej strany zhruba 200 migrantov. Oznámila to vo štvrtok poľská pohraničná stráž, píše agentúra Reuters.

K incidentu došlo neďaleko dediny Czeremcha v Podleskom vojvodstve. Podľa hovorkyne poľskej pohraničnej stráže Anny Michalskej migranti v snahe násilne prekročiť hranicu hádzali do príslušníkov poľských bezpečnostných zložiek kusy dreva a kamene. Dodala, že pokus migrantov prekročiť hranice sa im podarilo odraziť. Migranti tiež v snahe prejsť cez hranice poškodili časť plota z ostnatého drôtu pozdĺž hraníc. Aby sa cezeň dostali, zvalili naň konáre a iné veľké kusy dreva. Piatich migrantov podľa Michalskej previezli do nemocnice.

Migranti do Poľska, rovnako aj do Litvy a Lotyšska, začali prichádzať po tom, ako bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez svoje územie, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.

EÚ tvrdí, že Lukašenkov režim odvtedy vysiela migrantov na hranice zmienených krajín zámerne, aby tak spôsobil chaos a spory v Únii. Lukašenko to popiera. Minsk pritom podľa Varšavy sľubuje migrantom z blízkovýchodných krajín, že prechodom cez Poľsko sa ľahko dostanú do EÚ. Varšava tiež tvrdí, že v pokusoch o destabilizáciu Únie takouto zámernou podporou migrácie Minsku pomáha Moskva.

Poľsko na prílev migrantov zareagovalo vyslaním tisícov vojakov do pohraničnej oblasti, zavedením výnimočného stavu, ako aj rýchlym stavaním plotu z ostnatého drôtu. Avizovalo tiež, že v decembri chce začať na hraniciach stavať múr, pričom jeho stavbu plánuje dokončiť v prvej polovici budúceho roku.