Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Poľsko podľa Dudu nemá systém Patriot, ktorý by mohlo dať Ukrajine

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR - Jakub Kotian

Duda povedal, že s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským rokoval o istých zásobách rakiet z obdobia Sovietskeho zväzu, ktoré má Poľsko k dispozícii.

Vilnius/Varšava 11. apríla (TASR) - Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok povedal, že Poľsko práve začalo s vytváraním vlastného systému protivzdušnej obrany Patriot a preto takýto systém nemôže dodať Ukrajine, informuje TASR podľa agentúry PAP.

Duda reagoval na otázku, či zvažoval sprístupnenie poľských systémov Patriot Ukrajine. "V Poľsku práve začíname so skladaním tohto systému; tento systém v Poľsku ešte vôbec nie je pripravený," odpovedal. Krajina podľa jeho slov nemá nič na odovzdanie Ukrajine, ani keby chcela.

Dodal, že batérie systémov Patriot na poľskom území tam boli umiestnené britskou a americkou armádou. Duda tiež pripomenul, že ruské strely už narušili poľský vzdušný priestor a krajina sa preto nachádza v situácii ohrozenia možným ruským útokom.

Duda povedal, že s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským rokoval o istých zásobách rakiet z obdobia Sovietskeho zväzu, ktoré má Poľsko k dispozícii. "V súčasnosti sú v skladoch a hovorili sme o ich odovzdaní ukrajinským protiraketovým obranným silám," povedal. Záležitosť plánuje prediskutovať s poľským ministrom obrany.