Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Zahraničie

Poľsko poslalo Ukrajine prvé zo sľúbených stíhačiek MiG-29

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

Zaslanie stíhačiek na Ukrajinu oznámilo aj Slovensko, pripomína AFP.

Varšava 3. apríla (TASR) - Poľsko v pondelok oznámilo, že už doručilo na Ukrajinu niektoré zo sľúbených stíhačiek MiG-29. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a PAP.

"Zopár MiG-29 sme už poslali. Ukrajine sú pri obrane našej kolektívnej bezpečnosti skutočne nápomocné," uviedol pre rozhlasovú stanicu RMF FM vedúci kancelárie poľského prezidenta pre medzinárodnú politiku Marcin Przydacz.

Dodal, že počas nadchádzajúcej návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Poľsku sa bude rokovať aj o ďalších spôsoboch pomoci pre Ukrajinu. Przydacz v pondelok oznámil, že Zelenskyj do Varšavy pricestuje v stredu (5. marca).

Vedúci kancelárie poľského prezidenta neuviedol, koľko stíhačiek Poľsko Ukrajine už dodalo. Poľský prezident Andrzej Duda však 17. marca povedal, že v priebehu niekoľkých dní odovzdá Poľsko Ukrajine štyri stíhačky MiG-29, píše PAP. "Na ostatných vykonávajú údržbu, pripravujú ich a budú odovzdávané postupne," povedal Duda.

Zaslanie stíhačiek na Ukrajinu oznámilo aj Slovensko, pripomína AFP. Ministerstva obrany (MO) SR v marci oznámilo, že už Ukrajine odovzdalo prvé štyri sľúbené stíhačky Mig-29 a ostatné jej pošle v nadchádzajúcich týždňoch.

Darovanie 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je predmetom medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorú v 17. marca schválila slovenská vláda.

Ukrajina Západ opakovane žiada o bojové lietadlá. Podľa AFP má záujem predovšetkým o americké stíhačky F-16s. Na jej výzvy o dodanie stíhačiek však zatiaľ podľa denníka The Guardian reagovali len Poľsko a Slovensko.