< sekcia Zahraničie

Poľsko potvrdilo neúčasť na konferencii o holokauste v Jeruzaleme

Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR/AP

Poľská vláda v súvislosti s týmto podujatím len rozposlala nóty, ktorými o udalosti upovedomila zahraničných partnerov.

Varšava 13. januára (TASR) - Poľský prezident Andrzej Duda avizoval, že sa 23. januára v Jeruzaleme nezúčastní na svetovom fóre o holokauste. Jeho konanie sa bude časovo zhodovať so 75. výročím oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz a dňom spomienky na obete holokaustu.

Ako napísal spravodajský portál Jerusalem online, Duda o svojej neúčasti informoval v nedeľu na stretnutí s vodcami židovskej komunity v Poľsku a izraelskými diplomatmi.

V súvislosti s výročím oslobodenia koncentračného tábora Duda vyzval svojich hostí, aby sa radšej zamerali na spomienkové udalosti v Poľsku, lebo práve tam, "na území vtedy okupovanom nacistickým Nemeckom, je rozptýlený popol obetí".

Spomienkové podujatia sa tam budú konať 27. januára. Ich organizátorom je Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau nachádzajúce sa na mieste bývalého koncentračného tábora.

Poľská vláda v súvislosti s týmto podujatím len rozposlala nóty, ktorými o udalosti upovedomila zahraničných partnerov. Väčšina krajín následne požiadala o ďalšie vysvetlenie. Moskva však medzi nimi nebola a následne uviedla, že ruský prezident Vladimir Putin sa na akcii nezúčastní.

V koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau nacisti zabili viac ako milión Židov a sovietskych vojnových zajatcov, ako aj predstaviteľov poľskej inteligencie a príslušníkov rôznych národností vrátane asi 15.000 sovietskych občanov.

Tábor Auschwitz-Birkenau bol oslobodený 27. januára 1945 Červenou armádou. Pri oslobodzovaní tohto tábora ako aj neďalekého mesta Osvienčim padlo viac ako 200 sovietskych vojakov.

Spomínané 5. svetové fórum o holokauste sa uskutoční 23. januára v Jeruzaleme, kam bolo na spomienkový akt a diskusiu venovanú boju proti antisemitizmu pozvaných okolo 30 svetových lídrov. Očakávajú tam aj Putina, ktorý tam prednesie prejav.

Duda už skôr potvrdil, že dostal pozvanie na túto konferenciu, ale napokon sa rozhodol na nej nezúčastniť, pretože organizátori mu napriek úsiliu poľskej diplomacie odmietli dať príležitosť predniesť príhovor. Túto možnosť pritom budú mať predstavitelia Ruska, Nemecka, Francúzska, Británie i USA.

Poľský denník Gazeta Wyborcza nedávno napísal, že Duda má aj ďalší dôvod pre neúčasť na konferencii v Jeruzaleme: jej spoluorganizátorom je totiž izraelské ministerstvo zahraničných vecí dočasne vedené Jisraelom Kacom.

Tento izraelský politik vlani, krátko po svojom vymenovaní, pobúril Poliakov, keď vyhlásil, že "nasávali antisemitizmus už s materským mliekom". Kac vtedy uviedol, že "Poliaci kolaborovali s nacistami a, ako povedal (bývalý izraelský premiér) Jicchak Šamir, ktorého otca zabili Poliaci, tí cicajú antisemitizmus s materským mliekom."

Kac prišiel s týmito výrokmi v čase napätia medzi oboma štátmi, ktoré nastalo po tom, ako poľský parlament schválil zákon zakazujúci spájať Poľsko a jeho obyvateľov s holokaustom.

Podľa izraelského denníka Haarec sa ako ďalší dôvod Dudovho bojkotu akcií v Jeruzaleme uvádza fakt, že sa chystá kandidovať na druhé funkčné obdobie a nechcel by si poškodiť svoj imidž tým, že by sa zúčastnil na podujatí, kde by Poľsko - v Putinovom prejave - mohlo byť opäť vykreslené ako "bábka v rukách nacistického Nemecka".

Vzťahy medzi Ruskom a Poľskom sú dlho komplikované, naposledy olej do ohňa pridali decembrové vyjadrenia Putina, ktorý poprel, že by bol Sovietsky zväz zohral úlohu pri začatí druhej svetovej vojny. Pokúsil sa tiež časť zodpovednosti za tento konflikt preniesť na Poľsko.

Tieto Putinove slová vyvolali v Poľsku pobúrenie. Šéf Kremľa totiž odmietol, že by sovietske Rusko bolo v roku 1939 napadlo Poľsko, a naznačil, že Poľsko malo spoluúčasť na Hitlerových plánoch holokaustu. Poľskí predstavitelia jeho tvrdenia označili za nepravdivé.