< sekcia Zahraničie

Prezidentovi Dudovi volali akoby v mene šéfa OSN ruskí komici

Úradujúci poľský prezident a prezidentský kandidát Andrzej Duda a jeho manželka Agata sa objímajú pred svojimi podporovateľmi po druhom kole prezidentských volieb v poľskom meste Pultusk v nedeľu 12. júla 2020. Foto: TASR/AP

Záležitosťou sa zaoberá poľská spravodajská služba, dodal Kedryna.

Varšava 15. júla (TASR) - Kancelária poľského prezidenta v stredu potvrdila, že prezidentovi Andrzejovi Dudovi telefonovali dvaja ruskí komici akoby v mene generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. Zabávači nahrávku následne zverejnili na svojom videokanáli na platforme YouTube.

Pravosť nahrávky tlačovej agentúre PAP potvrdil v stredu šéf tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie Marcin Kedryna, ktorý povedal, že volajúceho preverila poľská misia v OSN.

Záležitosťou sa zaoberá poľská spravodajská služba, dodal Kedryna.

Obaja ruskí komici - Vladimir Kuznecov a Alexej Stoľarov - celý 11-minútový telefonický rozhovor s prezidentom Dudom zverejnili v utorok.

Kuznecov sa pritom vydával za šéfa OSN a Dudovi zablahoželal k zabezpečeniu si druhého funkčného obdobia v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb.

Kuznecov takisto Dudovi položil niekoľko otázok a snažil sa získať od neho kontroverzné odpovede na témy, ako sú napríklad pamiatky Červenej armády v Poľsku, historické spory či práva komunity LGBT. Zaznel od neho taktiež návrh, že Poľsko by malo anektovať ukrajinské mesto Ľvov.

Poľský prezident volajúceho ubezpečil, že Poľsko má s Ukrajinou dobré vzťahy, ale po vyprovokovaní komikom neskôr pripustil, že Ukrajinci môžu byť zdrojom šírenia nákazy koronavírusom v Poľsku.

Títo zabávači sú v Rusku svojimi kanadskými žartmi už známi. Ich obeťami často bývajú celebrity a politici.

V minulosti už "dostali" amerických senátorov Johna McCaina a Lindseyho Grahama, britského speváka Eltona Johna, britského princa Harryho, generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga či bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.